Întrebare recomandată | Kazy1 a întrebat:

Buna TPU.
Am o intrebare mai complicată.
Daca am un card la BT cu cont doar in lei pot deschide pe acelasi card un cont in euro si daca imi puteti spune cum e treaba cu cardul Master card Mondo si daca merita sa imi deschid unul chiar daca am un card clasic.

5 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Da, eu am facut asta, card la BT visa electron. Initial era doar in lei, apoi pentru comenzi online din alte tari am avut nevoie sa fie si valuta. Si acum am si lei si euro pe acelasi card, daca iti platesti ceva in dolari sa zicem, iti face conversia din lei sau euro avuti de tine in cont, in valuta respectiva la cotatiile BT. Nu prea vad de ce sa treci la Master sau altceva daca merge cu ceea ce ai deja.

| Kazy1 explică (pentru antimulte):

Ma refer ce avantaje are master sau e aceeasi treaba

| antimulte a răspuns (pentru Kazy1):

In functie de situatie, de ce comanzi sau la ce alte bancomate te duci, avantaje la vreun comision. In rest nu e mare diferenta.

| mihai69 a răspuns:

NU ai nevoie de cont în valută ca să faci plăți cu un card în lei, dar în altă monedă.
În momentul plății, banca va converti automat leii în euro, apoi (dacă plătești în altă monedă decât euro) va converti suma din € în moneda în care faci plata (de exemplu, lire sterline).
Tipul cardului e irelevant pentru deținători, practic nu există avantaje ale Visa față de Mastercard/ Maestro, American Express etc. Eventual o bancă va căuta să favorizeze un tip de card în defavoarea altuia pentru că au ei un interes (procesatorii de plăți le oferă avantaje la plățile prelucrate pe acel tip de card) și atunci ar putea oferi ceva mici avantaje celor ce le dețin ca să determine clienții noi să opteze preferențial pe acel tip de card. De exemplu, o perioadă de grație mai mare la overdraft.

| flixbuster a răspuns:

E foarte simplu dar pe dos decat privesti tu.

Ai un cont de lei la BT la care ai atasat un card (de lei, evident).

Pastrand precedenta, trebuie mai intai sa ai un cont de euro la BT la care sa atasezi un card (de euro, din nou evident).

Intrebarea este de ce ai nevoie de un cont de euro? S-ar putea sa fie si aici pe dos decat privesti tu, de aceea te intreb. Ce problema concreta ai si crezi tu ca ti-ai rezolva-o cu un card in euro?