| Andrei_Balint_1998 a întrebat:

as avea o întrebare pentru voi.La ora actuala dețin suma de 1. 5miliarde bani vechi(150000bani noi)ce afacere mi-ați recomanda sa deschid?(banii au fost câștigați la pariuri sportive )

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pana la urma tu ce detii, bani noi sau vechi?
Pentru ca banii vechi au iesit din uz de ani buni si nu-ti mai schimba nimeni 1.5 miliarde lei.
Totusi, unde ai banii astia? Intr-o banca din Romania, sau intr-un cont virtual?

| Andrei_Balint_1998 explică (pentru Violleta2022):

Banii ii am Cash nu sunt in banca.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei_Balint_1998):

Cash-ul este in bani vechi, sau noi?
Ai o dovada legala ca i-ai castigat legal?

| Holiday a răspuns:

Depinde de multe. In primul rand, conteaza unde esti. Nu toate afacerile pot fi facute oriunde. Depinde si de abilitatile tale, sunt putini care pot conduce orice tip de afacere. Ca sa ai succes trebuie sa iei in calcul multe lucruri...

| Holiday a răspuns:

A aparut deja DNA-ul sa te intrebe cum i-ai castigat, de parca asta era discutia...laughing

| Holiday a răspuns:

La prima vedere ai putea pune pe picioare o firma de taximetrie. Poti incepe cu 4-5 masini. Nu stiu exact ce presupune asta, cat costa infiintarea, licentele, alte taxe de inceput, dar te poti interesa.
E o afacere care dupa ce o faci sa mearga nici nu iti ocupa tot timpul. Iar pe parcurs o poti dezvolta.

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Cumpara un apartament si da-l in chirie

| TabletaSB a răspuns (pentru Ionut_Sur_1987):

Dap. De acord.

| Holiday a răspuns (pentru Ionut_Sur_1987):

Chiria pe un apartament de 30000 de euro nu ii asigura un trai cat de cat decent. Si nici nu exista perspective ca venitul sa se modifice semnificativ. Investitiile imobiliare, pentru a fi sursa traiului necesita un capital de inceput mult mai mare.

| Dσℓℓу a răspuns:

Prostie ca nu aduc beneficii, a fost sansa ta.

| AllanClare a răspuns:

Nu te supara pentru ce o sa iti zic, dar banii nemunciti, orice ai face cu ei, nu vor aduce beneficii.

| Holiday a răspuns (pentru AllanClare):

Daca ai impresia ca acest castig e nemuncit, te inseli amarnic. Daca banii sunt asa cum spune de acolo, inseamna ca omul se pricepe, iar ca a te pricepi la asta e nevoie de munca, nu e noroc cum cred majoritatea care joaca si se plang ca au pierdut. Un jucator de genul asta trebuie sa se informeze, sa stie o groaza de lucruri despre echipele/sportivii pe care pariaza. de aia cativa castiga si multi pierd. Iti trebuie si un dram de noroc, dar pe termen lung daca STII castigi, daca te bazezi pe noroc pierzi. La fel ca la poker.

| AllanClare a răspuns (pentru Holiday):

Tot falsi sunt.Nu ai depus niciun efort.Este doar hobby.Banii aceia vin si de la necastigurile altora.TI-o spun ca unui prieten, nu te supara.

| Holiday a răspuns (pentru AllanClare):

Nu doar ca "depui efort", dar iti asumi si niste riscuri.
Iar faptul ca e un hobby e irelevant, e chiar indicat ca "munca" sau sursa de venit sa fie una care iti face si placere. De ce ar trebui sa ne castigam banii din ceva ce nu ne place sa facem?!? E absurd.
In plus ceilalti participa stiind foarte bine ca pot pierde, o fac de bunavoie, nu-i obliga nimeni. E la fel ca in afaceri, unii reusesc, altii nu. Iar principalii factori in reusita sunt munca si know-how-ul. la fel e si aici, nu e nici o diferenta. Te pricepi castigi, nu te pricepi, pierzi.
Iar daca zici ca jucatul e un hobby, atunci la fel e si pentru ceilalti. Iar hobby-urile pot fi uneori costisitoare. Asa ca unde-i problema?

| AllanClare a răspuns (pentru Holiday):

Mai e si imoral, smile, nu imi merge emoticonul.Sa faca ce vrea, felicitari, dar in 6 luni tot la pariuri va fi in cautarea unei alte sanse.