| Bărcan_Bogdan_2002 a întrebat:

Bună TPU, as dori sa ma angajez dar fiind minor nu știu in ce domeniu as putea lucra sincer, îmi puteți da niște idei?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cati ani ai!
Sub 15 ani este ilegal
Peste 15 ani, poti lucra, doar daca parintii sunt de acord si dau semnatura.
Domeniile in care un copil poate muncii sunt: impartit pliante si brosuri prin malluri, la serele de flori sau legume, la camp, in agricultura, la irigatii.
Totusi, nu crezi ca este mai bine sa termini macar liceul, ca sa ai sanse mai bune de angajare? sau macar o scoala profesionala?