| bibilica01 a întrebat:

Bună, TPU!
Eu începând cu săptămâna asta, de Luni, voi semna primul contract de muncă. Aveți idee, îmi poate garanta vreo bancă un credit dacă n-am 3 luni de vechime la locul de muncă? Vreau să-mi plătesc chiria pe 4 luni și aș vrea să fac rost de un credit.

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu vreo banca sa-ti dea credit fara a avea macar 3 luni vechime ca angajat si contract de munca pe perioada nedeterminata sau macar pana la restituirea creditului.
Am vazut ca ai spus ca esti student, asa ca poti obtine un credit pentru studii.

| bibilica01 explică (pentru Ioandelasal):

La ce bancă sunt disponibile aceste credite pentru studenți?

| Ioandelasal a răspuns (pentru bibilica01):

Nu mai stiu acum, sunt pensionar de multi ani si nu m-a interesat problema, dar poti gasi daca o sa cauti pe internet.

| Violleta2022 a răspuns:

Nici o banca nu-ti va da imprumut bancar sub 12 luni de munca, fiindca nu prezinti nici o garantie ca ai loc de munca, mai ales ca-n primele 3 luni esti in perioada de proba.

In ce priveste garantia, aceea o dai TU nu banca, garantand cu casa, masina sau ce valori ai pe numele tau.

| StoicAnalysis a răspuns:

Ai putea incerca la un IFN ( au dobanzi colosale acolo ), e singurul loc unde iti poti face un "credit" fara sa ai o vechime.

Imprumuta de la cineva, un amic, o ruda, etc., si spune-i ca ii dai inapoi dupa ce te redresezi.

| Ararat a răspuns:

Nu. Si pentru chiria aia de 4 luni sa platesti dobanzi in draci? Foarte inteligent.

| bibilica01 explică (pentru Ararat):

Am ceva bani puși deoparte big grin

| suntserios a răspuns (pentru bibilica01):

Pai daca ai puși bani deoparte de ce sa faci credit acum când dobânzile sunt la un maxim istoric?

Și nu, nu îți dă nimeni bani daca nu ai 3-6 luni lucrate

| bibilica01 explică (pentru suntserios):

Pentru că n-am suficienți bani. Am pentru o lună de chirie și maxim de curent și gaz... Nu-ți imagina că am strâns o mie de euro. Nici jumătate n-am strâns.

| suntserios a răspuns (pentru bibilica01):

Atunci stai cu ai tai încă 3-4 luni. O să strângi mai mulți bani și poate îți găsești și vreun coleg sa i părți chiria.

| bibilica01 explică (pentru suntserios):

În octombrie plec la facultate, în afară orașului.

| Ararat a răspuns (pentru bibilica01):

Atunci e si mai ilogic ce vrei sa faci.

| Ararat a răspuns:

Creditele pentru studii sunt pentru Work & Travel si taxe de scolarizare mari, nu-ti da nimeni o suma asa mica pentru o chirie (nu e justificata) si nu merita sa platesti atatea dobanzi. Tu ai zis ca ai strans ceva bani si mai jos ca ai strans bani pentru o chirie jumate...
Ar trebui sa te informezi despre cum se calculeaza dobanzile, ca nu-s o joaca.

Incearca sa obtii un loc la camin, e cea mai ieftina varianta, nu stiu cat e acum, dar la mine era 100 lei acum cativa ani. Daca esti la buget, orfan de un parinte sau ai cadre didactice in familie s-ar putea sa fie gratis sau sa ai reduceri.

| ZeulMuschilor a răspuns:

Ce ai facut boss de ce n-ai platit chiria si in plus daca te imprumuti la banca o sa fie si mai rau. Numai scapi de saracie

| bibilica01 explică (pentru ZeulMuschilor):

Bună, boss! big grin
Sunt un student la început de drum.
Mi-am găsit un job pe 3000 de lei. Vreau să fac un împrumut să plec de acasă, să nu mă mai cert cu mama că n-am dat unde a vrut ea. Că oi săraci pe parcursul acestui drum sau mă voi îmbogăți, este fix problema mea. Nu aia a fost întrebarea. Mulțumesc de un răspuns nul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru bibilica01):

Încearcă să te înțelegi cu mama ta până termini facultatea!

| bibilica01 explică (pentru anonim_4396):

Vreau asta, ea nu vrea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru bibilica01):

Ciudată mama ta. Ești la facultate/ți-ai găsit un loc de muncă și totuși nu e mulțumită de tine. Eu am terminat luceul anul trecut și de un an o frec și nimeni nu-mi zice nimic. Și când mă duc la un interviu și dau greș, îmi spun "Lasă, poate așa a vrut Dumnezeu." Ciudați părinți mai ai...

| bibilica01 explică (pentru anonim_4396):

Ea voia să dau în altă parte. Era să pic bacul, dar am luat după contestație și m-am dus la ce facultate am vrut eu. Îmi zice că nu-s în stare de nimic, că o fac de râs. S-a luat de mine că mi-a dat niște bani pentru înscriere, de atunci îmi tot scoate ochii că mi-a dat. În rest nu-i cer niciun leu, dacă vrea să-mi dea ea, e altceva.