Întrebare recomandată | elisamary a întrebat:

Buna seara, am sa va prezint urmatoarea situatie.Parintii mei au divortat inainte sa ma nasc. Tatal meu este navigator si imi plateste pensia alimentara 150 de lei la 2 luni( invoca tot felul de motive: ca e bolnav, ca are operatie de facut). Totusi daca este atat de bolnav oare cum poate sa isi intretina iubitele care sunt cu putini ani mai mari decat mine? Tot ce pot sa spun este ca mama si bunicii m-au crescut eroic timp de 16 ani. In primii ani de viata am fost terorizate de acest animal si mama a renuntat la un proces lung si costisitor ca sa gasesca compania. Sincer nu stiu cum se calculeaza pensia alimentara sau de la cine trebuie sa o primesc.De la companie? Se aplica asta daca compania este una straina? Am aflat compania la care lucreaza din profilul lui de Facebook( el a ascuns multi ani unde lucreaza). Acum avem multe probleme, inclusiv financiare si desi am spus intotdeauna ca nu voi accepta mai mult decat imi ofera acesta persoana si atunci cu retineri, macar pentru mama am decis sa incerc sa imi revendic drepturile. Am avut o viata grea si am stat cu chirie mult timp in conditiile in care el are un apartament in cel mai bun cartier al orasului si o garsoniera pe care o inchiriaza. M-am saturat de minciunile lui, m-am saturat sa imi fie frica de el. Are cineva idee ce demersuri ar trebui luate? Orice sfaturi sau informatii mi-ar fi de mare ajutor.Va multumesc frumos pentru atentie.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui ca impreuna cu mama ta sa-l actionati in judecata pentru recalcularea pensiei alimentare. Daca te are doar pe tine pensia poate fi pana la 1/4 din venitul net lunar. La judecata va trebui sa furnizati probe in legatura cu firma la care lucreaza si sa solicitati instantei sa ceara venitul net lunar si cu ce surse de venit mai are, cum este si chiria pe acea garsoniera.

| sofisis a răspuns:

Fara actiune in judecata nu se poate face nimic din pacate.
Poti sa incerci sa vorbesti cu el ca de la fiica la tata, chiar daca iti e greu. Poate ii atingi vreo coarda sensibila...

| xZeRo a răspuns:

Ca orice problema în viata omului, va fi rezolvata si aceasta. Mama mi-a spus ca fiecare isi stie necazurile lui. Nu ai una, o ai pe cealalta.
Cautati-va un duhovnic si el va va ajuta sa rezistati acestor probleme.
Tine minte ca necazurile au rolul de a ne mari puterea, nu de a ne distruge.
Sa va ajute Domnul Iisus!