| Diana99624 a întrebat:

Buna tuturor! Sunt studenta in ultimul an si dupa cum se stie, studentii au nevoie de inca o sursa de bani in afara de burse sau parinti. Chiar si 1000 de lei sunt utili. Rugamintea mea este sa imi sugerati idei decente de modalitati pentru a procura cativa banuti, pentru ca nu imi permite timpul sa imi iau un job full time

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai putea sa dai meditatii pentru elevi.
Alte posibilitati:
- partenera de dialog la persoana in varsta singura
- ajutor la persoane in varsta
- diferite servicii altor persoane
- in functie de profilul de la facultate, ai putea gasi firma cu care sa colaborezi (chiar si online)
- photo modeling
- etc.

| Violleta2022 a răspuns:

Te poti limita la putin, cand nu ai venituri mari si nici parinti bogati. Ba chiar poti singura sa faci bani buni, daca pui mana serios si inveti, capatand bursa de merit.
O alta varianta este sa-ti iei un job de weekend la orice magazin sau taraba din piata sau la gradinile de fructe si legume din orasul tau.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce profil/ce oras/ce aptitudini-hobby-uri ai? Raspunde la astea si abia apoi iti voi putea da un raspuns competent.

| Diana99624 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu cred ca e necesar sa imi pun CV ul aici ca sa imi raspunzi la o intrebare ca asta. E vorba despre ceva care sa imi aduca un venit cat de mic, pentru o perioada foarte limitata. Daca nu ai o solutie, poti trece peste intrebare

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Diana99624):

Am o solutie in functie de raspunsul tau. Altfel, puteam sa raspund videochat sau o duma semi-legala de genul anunturilor de pe publi24 cu servicii web "Tinara simpatica samd, ofer continut cu mine domnilor generosi, exclusiv web, in functie de cadoul primit." Altfel, daca esti studenta la medicina, as avea un pont cu o firma care cauta oameni pe felia asta (corectarea unor lucrari de diploma din domeniu pentru SUA, cross-referencing, fact-checking, si nu numai), sau daca esti studenta la limbi strainte, posibil sa am si acolo ceva ponturi in functie de limbile respective. Am in vedere un randament maxim al timpului pe care il investesti in asta, si de aia aveam nevoie de un raspuns la intrebarile mele. Iar tie ti-ar prinde bine sa te gindesti un pic inainte sa dai raspunsuri ca cel de mai sus. E bine ca de cele mai multe ori sa asculti, sa te gindesti de doua ori, si abia apoi sa raspunzi.

| Diana99624 explică (pentru GabiDumitrescu):

Avand in vede ca nu te cunosc si nici nu stiu cum arati, nu pot sa am incredere sa expun asa multe lucruri despre mine. Iar problema a fost la aroganta pe care mi ai inspirat o in mesaj. Sunt studenta la Carol Davila in Bucuresti si cam asta e tot ce pot spune

| Diana99624 explică (pentru GabiDumitrescu):

Iar legat de videochat, am specificat deja in postare ca am nevoie de idei decente si cred ca era de ajuns ca sa iti dai seama ce fel de intentii am. Poate trebuia sa scriu cu majuscule...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Diana99624):

Nu trebuie' sa ma iei de barbat, pot sa am o cocoasa si negi din cap pana in picioare. Ce relevanta are asta? In schimb, faptul ca te comporti de parca as vrea sa vin sa iti scot rinichii ca sa ii vind pe piata neagra... multa sanatate si voie buna! Asa sunt eu, prost, ca vreau sa mai ajut pe unii sau altii care sunt niste inapti paranoici. Imi cer scuze pentru ca ti-am tulburat feng-shui-ul.

| Diana99624 explică (pentru GabiDumitrescu):

Sunt atatea persoane aici care au reusit sa imi raspunda si sa gaseasca solutii si fara sa le dau atatea detalii. Nu stiu la ce te ajuta lista mea de hobby-uri, pentru ca nu vorbim de o angajare serioasa. Si chiar daca tu ai intentii bune, suntem pe internet. Nu vezi si nu citesti doar tu ce scriu eu. Sunt constienta ca nu ma ia nimeni la trafic de organe pentru cateva detalii, dar care e problema daca nu vreau sa le expun?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Diana99624):

Puteai sa mi le trimiti in privat. Nu de alta, dar cei care au gasit "solutii" au gasit doar solutii de a pierde timpul pe bani putini. Eu te puteam recomanda pentru proiecte cu plata pe ora sau per proiect unde puteai sa treci lejer de 15-20 EUR/ora fara sa faci video chat, coding, sau mai stiu eu ce chestii avansate/imorale(doar pentru unii, desigur)/ilegale.

| Sophieka a răspuns:

Iti cauti un job part time.

| aaanamariaaa a răspuns:

Pai fiind fata și mai ales dacă stai la cămin, te ai putea apuca de pus extensii de gene sau unghii, numai in 2-2, 5h /pe persoana ai face 100lei, chiar și la prietene dacă ai mai multe pana mai faci cliente. Alte opțiuni asa, mai ales sa te angajezi și cu carte de munca și sa ai și un venit bunicel n as prea ști, poate ospătar as zice dar acolo abia salariul întreg iei 2500 lei cu indulgenta, mai poți încerca să te angajezi la starbucks/McDonald's ( chiar dacă aceste joburi sunt luate asa la mișto pe net de generația noastră, e o sursa ok de bani). Sursele n ar fi asa limitate dacă ai putea sa ți iei un job full time. Eu una ti as sugera ceva pe partea de beauty( gene, unghii, makeup, hairstylist) eu personal spre domeniul acesta ma înclin de la o vreme (extensii de gene ) pana o sa-mi iau un job full time și stabil.