| Shinobi a întrebat:

Vreau sa stiu daca trimit acest produs http://librarie.carturesti.ro/notebook-irina-dobrescu-ce ainice-257184 plus o felicitare in Statele Unite prin posta, se trimite ca si recomandata/scrisoare, si nu ca si colet, pentru ca tariful este mult mai mare. Am inteles ca plicul trebuie sa fie plat pentru a putea trece drept recomandata si asta se aplica in cazul meu. dar ma intereseaza daca plicul respectiv il iei de la posta sau vii tu cu el la ghiseu gata impachetat.

Răspuns Câştigător
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Eu am primit colet de din San Jose California de aproximativ juma de KG dar au platit ei taxele.Ideea si legea la expedierile in US cel putin e ca orice peste 50$ aproximativ 40E ca valoare se taxeaza.Valoarea o treci tu cand trimiti coletu, pentru ca in caz ca se pierde sa fi despagubit cu valoarea trecuta de tine acolo. Daca are chiar si valoare de 100-150 $ eu zic ca se merita sa treci 50 sau sub 50$ ca sa eviti taxele, dar la chesti mai putin valoroase, treci direct valoarea reala si eviti taxele.Nu conteaza ca ce trimiti, chiar daca trimiti ca si cadou, categorie care FedEx-ul din Romania zice ca nu exista, daca valoarea e trecuta peste 50$ (si probabil si o anumita greutate pe care coletul meu nu a intrecuto nici pe departe) se platesc taxe dupa kg dar pentru care e usor conteaza valoarea, iar daca aia chiar si reala, e mica, nu trebuie sa platesti nimic.

Sper ca te-am ajutat.

Ceao :*

4 răspunsuri:
| moneantonella a răspuns:

Ca si colet funda?

| Shinobi explică (pentru moneantonella):

Format "plicuri plate" (plicuri dreptunghiulare, cărţi poştale dreptunghiulare sau cărţi poştale cu formă neregulată):
dimensiuni maxime: 305 x 381 mm;
greutate maximă: 500 g;
grosime maximă: 20 mm.

si asta?

| moneantonella a răspuns (pentru Shinobi):

Forme dreptunghiulare funda?

| moneantonella a răspuns:

Ca colet