| anonim_4396 a întrebat:

Buna,vreau sa vand mai multe produse pe olx,poate cineva sa imi explice cum se vinde,exista ceva taxe,cum vand, daca puteti spune destul de detaliat daca se poate, mersi.
Dau funda

Răspuns Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E simplu! Iti faci cont cu o adresa de e-mail si un numar de telefon. Pui obiectul la vanzare si-l trimiti, la cerere prin posta si acolo trebuie colet si completate niste hartii: buletin de expeditie si mandat postal. La buletin de expeditie la destinatar scrii pe cel caruia ii trimiti coletul si la expediator pe tine. Pe mandat postal scrii invers pentru ca cel ce a primit avizul (avizarea o face postasul) sa plateasca banii. Operatiunea se numeste rambursare (ramburs) si spui la posta ca vrei ramburs. Iti va da operatorul actele necesare. In suma de rambursat incluzi pretul obiectului si pretul transportului. La valoare eu pun mai mult. Daca il pierde posta macar sa scot banii pe produs si transportul. Exemplu: obiect de 100 lei, transportul 12 lei, la valoare eu pun 150 lei. La curier este asemanator, le spui ca ai un obiect pe care destinatarul trebuie sa-ti plateasca 100 lei plus transportul si trimiterea banilor (in plus fata de posta cei de la curier iti iau bani ca-ti aduc banii). Doar ca la curier nu trebuie sa scrii nimic. In schimb la posta este mai ieftin transportul dar nu-ti primesc obiecte peste 15 Kg.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"a vand mai multe produse pe olx"

in preambul, ai vândut măcar unul pe acel site?

| ella7emma a răspuns (pentru sierra1):

Nu am mai vandut niciodata ceva online

| sierra1 a răspuns (pentru ella7emma):

Incepe cu inceputul și tu - pune 1-2 produse și apoi trece la "en-gros" după ce te familiarizezi cu jocul

| Almasanu_Alexandru_1996 a răspuns:

Nu sunt taxe, cumparatorul va trebuie sa vina sa il ridice de la tine sau sa.l livrezi tu, ca sa vinzi trebuie sa lasi in descrierea produsului informatii unde sa te contacteze cineva, funda?