| AtIr a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Vreau sa îmi fac o afacere cu rulota. Langos, shaorma. Care sunt pașii? De câți bani am nevoie și ce autorizatii îmi trebuie? Am doar 24 de ani.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu o sa mearga, deoarece sunt pe toate drumurile shaormerii gogoșerii chiar una lînga alta pe aceeasi strada, ai rulota ta? Sau o inchiriezi? Daca nu ai rulota sau spatiul tau si trebuie sa plătesti chirie nu te încurca deoarece chiar daca ai sau nu vinzare chiria trebuie plătită, si in loc sa faci profit pierzi, românii nu cumpără nonstop shaorme si langoși, aia mergea la mare sa mergi cu rulota vara pe plajă si sa ai preturi mici si marfă bună te scoti, dar asa este riscant, nu ai zisin ce oras esti Bucuresti sau alt oras? Ca sa faci afaceri in Romania trebuie sa ai bani de impozite la stat, taxe pentru autorizatii, angajati care sa faca si sa vinda marfa ca doar nu le poti face tu.I ti trebuie aparatură cu care faci shaorma si langoși, plus cofetar sau patiser autorizat care sa stie sa faca, ăia trebuie plătiti si daca nu ai vinzare de unde plătesti? Ca ei vor sa le dai salariile la timp. Tu stii daca te poti baga la asa o afacere, tu stii ce bani ai in primul rind sa incepi sa cauti rulotă locul unde vei da drumul la afacere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Si sa ai angajati seriosi, nu sa faca ce vor ei pe riscul tau.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact dar in Romania angajatii seriosi sunt putini.

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la Camera de Comert din Judetul tau si iti vor da ei o lista cu toate autorizarile infiintarii afacerii, unde trebuie sa mergi si ce trebuie sa faci.
Succes!

| romeo78 a răspuns:

Ați rămas însărcinată! În următorii doi, trei ani, doar copilul să fie pe primul loc.
De asemenea, până atunci nebunia de acum cu starea sanitară se va liniști și vă puteți ocupa și de visul dumneavoastră de afacere.
Nu este recomandată o rulotă, ci un autoutilitară șasiu carosată, care are tot ce îi trebuie, plus puteți merge ușor cu ea prin țară la diverse evenimente și să tratați o rulotă în care să stați.
În străinătate, second-hand există destule.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am pierdut bani candva in ceva similar, asa ca te rog sa te gandesti la ceva intai: ai bani sa sustii afacere, cu salarii, chiriri, utilitati, materie prima, minim 6 luni pana vei face vanzari mai multe ca sa se sustina singura afacerea?