| Szzillarrdd a întrebat:

Am si eu o intrebare referitoare la un credit de nevoi personale. Cand vrei sa faci un credit de nevoi personale si banca verifica la Anaf veniturile tale apare si tipul de contract la aceas verificare? Determinat sau nedeterminat sau doar angajatorul si veniturile?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

ANAF nu tine evidenta contractelor individuale de munca. Poate verifica la ITM, acolo se tine evidenta contractelor de munca, in registrul general de evidenta a salariatilor (Revisal).

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici o banca nu verifica la ANAF, eventual te verifica la Biroul de credit.
In adeverinta de la angaator trebuie sa fie trecuta tipul contractului individual de munca, respectiv pe durata determinata si atunci pana cand) sau pe durata nedeterminata.

| Szzillarrdd explică (pentru Ioandelasal):

Mai nou se verifica la Anaf ca sa elimine timpul pierdut cu adeverinte de la angajator.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Szzillarrdd):

ANAF nu tine evidenta contractelor individuale de munca. Poate verifica la ITM, acolo se tine evidenta contractelor de munca, in registrul general de evidenta a salariatilor (Revisal).

| sofisis a răspuns:

Da, normal ca trebuie sa stie ce tip de contract ai.

| Marylen a răspuns:

Buna! Atunci cand mergi la banca si se face un calculator de credit pentru a vedea daca te incadrezi, tot in cadrul aceleasi aplicatii se preia venitul de la ANAF. In sistem se vede media veniturilor de la ANAF pe ultimele aprox 6-9 luni si da in sistem dupa ce se preia de la ANAF apare daca sunteti angajat pe perioada determinata sau nedeterminata, pana si vechimea la actualul loc de munca si vechimea totala in munca se vede.