| AlexandrulS a întrebat:

Buna ziua, am si eu o intrebare legata de loterie. Daca castigi la o loterie din alta tara sa spunem Austria unde nu se impun taxe pe castigurile la loterie atunci va trebui sa platesc aici in Romania cei 25% care se impun pe castigurile din loterii? Mie logic nu mi se pare sa platesc cei 25% pentru ca acel castig a fost realizat in alta tara. Stie cineva?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Agentiile de loto retin taxele si impozitele chiar in momentul platii, despre care primesti si dovada.
Odata impozitata o suma (in tarile din UE), nu se mai plateste nimic in alta tara, fiind in vigoare conventii impotriva dublei impozitari.

| AlexandrulS explică (pentru Bula):

Pei asta am inteles dar in Austria nu se percep taxe la castigurile loto, in cazul asta nu se pune problema de dubla taxare

| Bula a răspuns (pentru AlexandrulS):

Unde "nu se percep" taxe, acolo se acorda suma neta, iar de restul se ocupa firma.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu platesti aici nimic. La actiuni si bursa platesti da, pentru ca este o ocupatie pe care o faci aici in Romania dar la loto castigi acolo si doar iti transferi banii

| Aditu94 a răspuns:

Orice suma castigata, se impoziteaza..joci la pacanele, joci la aparate, joci la loto si castigi sume wow.ei bine se impoziteaza.