| L09L09L09 a întrebat:

Am un card de cumparaturi de la Unicredin Tiriac si am cumparat in rate o lada frigorifica, toate bune, platesc lunar in jur de 133 de lei..nu asta conteaza. Am o intrebare, pot sa mai cumpar alt produs cu cardul asta si sa platesc cand ma duc sa il "alimentez" in fiecare luna? Adica dau acei 133 de lei si sa zicem ca mai iau un produs de 500 de lei si vreau sa dau 100 in fiecare luna, se poate asa? Explicati-mi, va rog frumos!

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. Limita de credit se afla de la banca. Unele banci trimit un extras lunar pe care scrie cat ai limita, cat ai folosit si cat mai ai de dat.
2. Daca vrei poti afla cat ai pe el credit sunand la banca. Toate bancile au un numar de contact. Le dai niste date si afli.
3. Daca scoti bani de la bancomat platesti dobanda. Sunt magazine care dau in rate fara dobanda cu anumite carduri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai trebuie sa ai o limita de creditare, atat timp ca nu o atingi poti sa cumperi ce vrei

| L09L09L09 explică (pentru suntserios):

Si de unde stiu ce limita de creditare am? Pot sa scot si cash dupa card daca vreau fara sa depasesc limita aia?

| suntserios a răspuns (pentru L09L09L09):

Pai nu ai si tu un contract semnat ceva? Ca aceste carduri de credit nu se dau chiar asa de simplu.

Poti scoate si cash (cel mai probabil DE PE card, nicidecum DUPA card) daca iti permite tipul de card si contractul, dar probabil vei plati niste dobanzi enorme (cam asta e politica legata de cash la aceste carduri).

| KodrutZ a răspuns (pentru suntserios):

Sigur ca are, dar tu vrei sa si stie ce a semnat? Te rog frumos...winking

| L09L09L09 explică (pentru suntserios):

De pe, scuza-ma! Am un contract semnat, dar nu am avut timp sa il citesc pentru ca sunt plecat de acasa. O sa ma gandesc la alta solutie.

| suntserios a răspuns (pentru L09L09L09):

Contractul se citeste inainte sa il semnezi.

| L09L09L09 explică (pentru KodrutZ):

Nu este pe numele meu cardul, asadar nu am semnat eu contractul.

| KodrutZ a răspuns (pentru L09L09L09):

Pai cum, tu cumperi cu un card care nu e pe numele tau?
P.S. Din cate stiu (are un prieten), cardul de cumparaturi il incarci tu cu bani si ai o limita fixa. In caz de descoperire/overdraft, daca nu platesti la timp, te sparg baietii cu dobanzile. De aia prefer sa cheltui ce am in mana/in cont, iar daca nu am... muncesc mai cu spor ca sa am. Incearca sa nu te intizi aiurea cu creditele daca nu e ceva imperios necesar si nu ai nici o alta solutie.

| Salontanul a răspuns (pentru L09L09L09):

Atunci nu poti face nimic. Trebuie sa sune cel ce-l are.