| anonim_4396 a întrebat:

Salz..Va prezint o situatie si as vrea un raspuns :

Tatal meu mai are o sora. bunicul din partea tatalui a murit in 1990. bunica i.a daruit un apartament in focsani in 1992 lui sora tatei ( matusha mea ) pe care l.a vandut cu 5000 de dolari. tata nu a primit nimic din aia. acum bunica vrea sa vanda casa; cat i s.ar cuveni lui tata din 40 000 Euro?
Funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la intrebarea anterioara. Daca nu-mi vezi raspunsul, il repet aici:
In primul rand ar trebui sa se faca procedura succesorala dupa bunic si in cadrul acesteia tatal tau, impreuna cu matusa ta, ar avea dreptul la 3/4 din valoarea masei succesorala(valoarea bunurilor foste proprietate a bunicului).
Daca valoarea masei succesorale ar fi de 40.000 euro(presupunand casa proprietate exclusiva a bunicului), atunci partea tatalui tau ar fi de 15.000 euro. Daca locuinta a fost proprietate comuna a bunicului si bunicii atunci tatal tau ar avea dreptul la 7.500 euro. Daca locuinta este proprietate proprie a bunicii tatal tau nu are dreptul la nimic, pana dupa moartea bunicii, atunci ar avea dreptul la jumatate, respectiv 20.000 euro, daca suma ar mai exista.
Oricum, daca locuinta a fost proprietate proprie a bunicului ori proprietate comuna a ambilor, bunica nu o poate vinde singura, inainte de a face procedura succesorala. Numai bine!"

2 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Învață să te exprimi că nu se înțelege nimic. Bunica ta i-a dăruit "lui sora tatei" un apartament. Sora tatei l-a vândut. Păi de ce să primească tatăl tău vreun ban? Ce legătură are el cu povestea asta? Acum bunica vrea să își vândă casa? Dacă da, de ce ar trebui să primească tatăl tău vreun ban? E problema ei ce face cu banii.

| strategicul9 a răspuns:

Un sfert
pentru ca ai zis ca tatal tau mai are o sora si daca iti da si ei un sfert si mamei lui jumate pentru ca este casa ei
asa ar veni corect.pentu ca daca mai era si bunicul tau venea un sfert la fiecare... funda!