| anonim_4396 a întrebat:

Salz..Va prezint o situatie si as vrea un raspuns :

Tatal meu mai are o sora. bunicul din partea tatalui a murit in 1990. bunica i.a daruit un apartament in focsani in 1992 lui sora tatei ( matusha mea ) pe care l.a vandut cu 5000 de dolari. tata nu a primit nimic din aia. acum bunica vrea sa vanda casa; cat i s.ar cuveni lui tata din 40 000 Euro?
funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand ar trebui sa se faca procedura succesorala dupa bunic si in cadrul acesteia tatal tau, impreuna cu matusa ta, ar avea dreptul la 3/4 din valoarea masei succesorala(valoarea bunurilor foste proprietate a bunicului).
Daca valoarea masei succesorale ar fi de 40.000 euro(presupunand casa proprietate exclusiva a bunicului), atunci partea tatalui tau ar fi de 15.000 euro. Daca locuinta a fost proprietate comuna a bunicului si bunicii atunci tatal tau ar avea dreptul la 7.500 euro. Daca locuinta este proprietate proprie a bunicii tatal tau nu are dreptul la nimic, pana dupa moartea bunicii, atunci ar avea dreptul la jumatate, respectiv 20.000 euro, daca suma ar mai exista.
Oricum, daca locuinta a fost proprietate proprie a bunicului ori proprietate comuna a ambilor, bunica nu o poate vinde singura, inainte de a face procedura succesorala. Numai bine!

3 răspunsuri:
| mariazet45 a răspuns:

Nu poate vinde casa daca nu e facuta succesiunea, trebuia sa aiba drept si la apartament daca fusese bun comun.

Răspuns utilizator avertizat
| crackster a răspuns:

Over nine thousand.