| conservaGaming a întrebat:

Buna-ziua, de cateva luni imi trece prin cap sa ma mut singur si eram curios cat costa(la bloc) utilitatile gen gaze, căldură, dusuri, curent si asa mai departe

Răspuns Câştigător
| yukilals a răspuns:

Depinde si situarea apartamentului nu doar utilitatile si chria, in centru sau langa universitati/scoli/politie/spital, etc este mult mai scump decat in periferie, utilitatile nu au un pret intocmit, cat folosesti-atat platesti in metri cubi sau in gaze, conteaza cati metri patrati are locul pe care vrei sa-l inchiriezi si starea lui, conteaza daca vine cu lucruri importante ca masina de spalat, aragaz, calorifere si centrala, conteaza ce tip de apartament doresti sau daca doresti o garsoniera care este fundamental mai ieftina, sa spunem cea cu o camera si o baie, de exemplu, pe deasupra conteaza la ce pret te intocmesti cu proprietarul sa iti inchirieze acel spatiu, pe langa ceea ce ai enumerat tu mai ai de platit si gunoiul, asta chiar daca incinta nu are tobogan pentru gunoi si trebuie tot tu sa il arunci, ma rog, la traiul singur se mai adauga mancarea care lunar este mult mai scumpa decat chiria, transportul in comun si ai uitat sa precizezi si utilizarea internetului si bani pentru medicamente in cazul in care nu ai asigurare si chiar si asa. Depinde si din ce oras esti dar eu as spune ca lunar cu tot ce am enumerat, mai ales daca esti singur si nu se impart cele enumerate, cred ca se poate ajunge real si la 1500 lei dar depinde.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde de bloc, de zona, de oras. Daca adaugi si chiria lunara, te invartesti usor pe la 1000 de lei. Mai mult sau mai putin. Dar nu te vad facand asta la 18 ani ai tai, pentru ca nu cred sa ai vreun venit. Doar sa-ti plateasca parintii toate astea.

| Sofer a răspuns:

Ia în calcul ca și chiria e scumpa și o sa te coste.

| MValentin a răspuns:

Fix asta am cautat si eu cand o urmat sa stau o lună la o garsoniera destul de maricica.
Deci m-o costat undeva pe laaa 200 lei. Curentul o costat cel mai mult si gazul cel mai putin (8 lei) si chiar am gatit la el... oricum iesi si mai ieftin daca iti amenajezi bine resursele si ai de la enel, eu am avut de la electrica si aia au niste preturi... dar iti recomand sa ai in buzunaf 250 pentru prima luna, din a doua iei orientativ