| imarele a întrebat:

Bună ziua. Vă rog ajutaţi-mă cu un sfat. M-am mutat în Ungaria şi trebuie să trimit bani pe contul meu în România dar băncile de aici sunt nesimţite. Pentru 25 mii de forinţi trimişi (apr. 350 lei) mi-au luat 3000 de ft aproape 40 lei şi nu mai suport să fiu taxat în halul ăsta. Trebuie să-mi trimit în jur de 1500 lei pe contul din România, să reziliez contractul de abonament la Vodafone, să scap de ratele de la telefon şi să termin odată cu ei. Ăştia (banca din Ungaria) mă topesc cu tranzacţiile şi comisioanele lor, doar ca să fiu la zi cu factura Vodafone. Pot folosi cu încredere transfer go? https://support.transfergo.com/......ransferGo-

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| FreddieM a răspuns:

Folosesc de ani buni Transferwise, comision minuscul, transfera orice tip de valuta la un curs excelent si sunt foarte rapizi, maxim o zi. De exemplu, pui banii in seara asta, maine pana la 10 sunt deja in contul destinatarului. Uneori am pus dimineata la 7 si pe la ora 14-15 erau deja intrati in contul destinatarului.(internationa). E o aplicatie extrem de simpla, cred ca e cea mai buna pana acum, asta daca nu transferi sume enorme, de peste 10.000 de euro. Pentru tipul asta de tranzactii or fi metode ceva mai avantajoase, dar pentru nevoi normale, repet, cea mai buna e Transferwise, probata si recomandata 100% de subsemnatul.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema cu cu transferul de bani intre doua tari din UE este ca, bancile intai trebuie sa schimbe moneda nationala in euro, dupa care sa transfere international banii, iar in tara de destinatie sa se schimbe din nou banii, din euro in banii locali.
Dupa cum se stie, bancile au cele mai neavantajoase cursuri de schimb, indiferent intre ce moneda.
Cu cativa ani in urma am comandat si eu o carte dintr-un anticariat. La cursul oficial, cartea ar fi avut preul de cca 15 lei. Dar prin transfer si schimburi bancare, in final cartea m-a costat aproape 100 lei. crying

Asa ca, cel mai bine intrebi de la Vodafone cat te-ar costa sistarea contractului sau plata anticipata pe 1-2 ani si sa le platesti in Romania, schimband banii la o casa de schimb, fara comisioane.

| imarele explică (pentru Bula):

Mda, e adevărat că se fac tranzacțiile așa. Din păcate doar în Iulie mă mai întorc în România altfel aș rezolva. Estimativ mi-au calculat 295 euro ca să lichidez abonamentul cu rate si taxe de despăgubire cu tot. Deci aș avea puterea să scap de acest abonament și de bătăile de cap. Vreau să scap și singura modalitate e, să-mi trimit bani pe contul ING din România apoi să virez banii Vodafonelui și să rup cu ei pentru totdeauna. Vă mulțumesc frumos din suflet pentru răspunsuri