| Cristina018 a întrebat:

Bună ziua. Va rog sa ma ajutați cu un răspuns. Sunt angajata de aproximativ 3 luni cu carte de munca. Și as dori sa fac un împrumut la banca cu suma de 5000 Lei. Aveți idee cam cât aș plăti pe luna? Dacă salariul meu net este de 2.000 lei. Mulțumesc pentru răspuns!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ratele lunare depind si de perioada pentru care vei lua creditul.
Nu se poate depasi mai mult de cca 40% din salariul net, respectiv 800 lei lunar.
Si cat vei plati pentru creditul respectiv depinde de felul cum vrei sa platesti, fiind 2 modalitati, respectiv rate lunare egale (credit si dobanda) sau rate lunare de credit egale, caz in care ratele de la inceput vor avea dobanda mai mare dar la sfarsit vei fi platit o dobanda totala mai mica.
Pentru a vedea orientativ poti intra pe finzoom.ro si introduci datele in tabelul de calcul in ambele variante. Tot aici poti vedea si care banca este mai convenabila din punct de vedere al DAE (dobanda anuala efectiva).
De asemenea te poti duce si la cateva unitati bancare si sa-ti faca scadentare in functie de valoarea creditului, perioada restituirii, dobanda practicata si comisioane si vei putea alege banca mai convenabila.
Vezi ca mai toate bancile cer o perioada lucrata de cel putin 6 luni si contractul de munca sa fie pe perioada nedeterminata sau si determinata daca depaseste perioada de restituire.