| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua,
Zilele acestea am fost la 2 banci pentru un imprumut de 20.000 RON, (Unicredit si Raiffaisen), ambele mi-au respins cererea pe motiv ca sunt tanar si necasatorit(castigul meu este de 3200 RON NET/luna)
Cum credeti ca pot sa obtin un imprumut? Sa incerc la alte banci?
Multumesc

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bancile au nevoie de garantie, ca-si recupereze banii.
Suma de 5000 euro este doar pe termen scurt (maxim 2 ani), de nevoi personale, ceea ce inseamna ca, tu ar trebui sa rambursezi lunar minim 400 euro (2000 lei), ceea ce depaseste maximul de 50% din venitul tau lunar net (cf. legii).
Cel mai bine e sa-ti economisesti lunar cate 400-500 euro si nu vei fi dator (cu risc) nimanui.
Astfel, in cca. 1 an vei putea sa-ti cumperi masina.

| darrio2007 a răspuns:

Te vor refuza si alte banci. Din alte intrebari ale tale reiese ca ai ceva datorii pe undeva. E clara treaba.

| aandrei1312 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu am datorii, vreau sa achizitionez o masina.

| darrio2007 a răspuns:

Multumesc pentru mesajul pe privat. Te-ai caracterizat pe tine.

| darrio2007 a răspuns:

Motivul este ca ai datorii. M-ai blocat la mesaje, dupa injuratura trimisa dar nu te-ai priceput sa ma blochezi si aici.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Masina nu este in momentul de față o prioritate daca nu poti obtine imprumutul, cei de la banca au vrut sa vada daca esti casatorit ca atunci tu si sotia ta avand si tu si ea salariu i ti acceptau cererea si te imprumutau fiind salariile voastre mari, dar asaa tu ne avand un salariu mare ti au respins cererea, si bine au facut deoarece dobînzile la credite sunt mari si nu merită nimic in lumea asta sa ai datorii la banca, doar in situatii foarte grave boli operatii spitalizari, atunci este in joc viata ta sau a celor dragi si ai face orice, dar ca sa cumperi o masină sau cum fac altii imprumut in bănci sa se distreze in strainatate este o prostie pe care o vor plătii scump, cît costă masina pe care vrei sa o i ei? Nu te arunca la masini noi, cauta una sh momentan ca esti incepator si sigur nu esti as la volan, cel mai bine i ati o dacie este mai ieftină si daca se strică o repari usor piese sunt, iar o reparatie in service auto nu este asa scumpă ca la o masina straina unde nu gasesti piese, sau daca le gasesti au un pret de te sperii, fara sa mai pui la socoteala manopera mecanicului, care costă si aceea destul.Ce varsta ai? Parintii nu te pot ajuta sa-ti dea imprumut bani de masină? Mai bine te imprumuti de la cunostinte decat de la bănci, ei nu pun comisioane cum pun băncile, dar trebuie sa fi OM sa platesti la timp datoriile indiferent ca ramîi tu fara bani, sa nu mergi niciodata pe premiza lasa mă ca e mama sau tata sau fratele sau unchiul si mă inteleg ei, stiu si ei ca nu am bani, asa ceva sa nu faci, au si ei nevoie de bani cum ai si tu, si daca promiti ca restitui imprumutul luna viitoare ce exemplu la data de, asa sa faci.Sa nu astepti sa traga ei de tine, hai da mi banii datoria, tu sa i suni sa le dai banii cand i ei salariul, ca si ei te ajută.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La fiecare banca difera conditiile de creditare. Mai incearca.

| sierra1 a răspuns:

"2 banci. mi-au respins cererea..Sa incerc la alte banci?"

dacă 2 bănci au spus NU, de ce crezi că altele ar zice altfel? Incerci.
Dacă ai o urgență, mai sunt ifn-uri ce abia așteaptă să dea niște credite. Dar atenție la condiții

| aandrei1312 a răspuns (pentru sierra1):

Stiu, dar nu inteleg cum e posibil sa fiu respins pe motivul ca am 24 de ani si nu sunt casatorit + suma nu este atat de mare.
La castigul meu lunar pot sa ma imprumut de mult mai multi bani, dar nu sunt casatorit... Nu stiu cum sa fac asta

| sierra1 a răspuns (pentru aandrei1312):

Vechime măcar un an? (induce ideea de stabilitate)

| aandrei1312 a răspuns (pentru sierra1):

2 ani

| sierra1 a răspuns (pentru aandrei1312):

Fă o vizită la BT, simt că o să ai succes

| Emma30555 a răspuns (pentru aandrei1312):

Vorbește cu un broker, dar unul care face treaba asta gratuit pentru client și își comisionul de la banca, trebuie sa verifici asta, sau sa ți recomande cineva dintre cunoscuți un broker bancar, îți alege el banca și dobânda cea mai buna nu mai alergi tu pe la banci. Mai sunt și alte modalități. Poți face un card de cumpărături mai întâi ca să capeți niște puncte la scoringul tău când te verifica băncile. Sunt mai multe aspecte de care tine cont banca. Jobul în sine, dacă ai mai făcut credite și ai fost un bun platnic, vârsta. Dacă ești căsătorit sau nu nu contează asa mult dacă îți mărești acel punctaj.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Mașina îți mai consuma o rata pe lună fiindcă nu o cumperi sa o tii in garaj. Cei de la banca știu lucrul acesta și dacă nu ai giranți sau proprietăți pe numele tau nu risca. Încearcă totuși și la CEC BANK și dacă îți depui salariul la ei și prin notariat te obligi sa îl ții la ei până la terminarea ratelor poate te vor ajuta. Cunosc astfel de cazuri dar cu sume mai mici împrumutate. Succes!

| haileewatson a răspuns:

Fiecare banca are pe site un calculator/simulator pentru credite si poti sa vezi daca alta banca te accepta.
Dar 20.000 e cu sau fara dobanda? Tu cat va trebui sa le dai inapoi?