| geeEx a întrebat:

Bursele se iau si din clasa a 9-a semestrul al II-lea? eu asa am auzit prima oara si acum vad pe net ca doar dintr-a 10-a. Eu stiam ca trebuie sa iei media de pe semestrul I si dupa poti sa iei bursa

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La fel este si pentru bursa de merit, ca si bursa de studii, conform Ordinului MECTS nr. 5576/2011, citez:
"ART. 8.(1) Bursele de merit se acordă elevilor care se încadrează în cel puţin unul din cazurile următoare:
a)au rezultate deosebite la învăţătură: au obţinut media generală de cel puţin 8, 50 şi nota 10 la purtare în anul şcolar anterior, respectiv în primul semestru al anului şcolar, pentru elevii aflaţi în clasele de început ale învăţământului gimnazial, liceal sau profesional;
b)au obţinut locurile I, II sau III la etapele judeţene ale olimpiadelor şi concursurilor şcolare naţionale organizate de MECTS;
c)au obţinut locurile I, II sau III la etapele judeţene ale competiţiilor/ concursurilor cultural-artistice, cu caracter sportiv sau cu caracter tehnico-ştiinţific, de nivel naţional, organizate de MECTS.
(2)Bursele de merit obţinute în baza prevederilor alin. (1) lit. a) se acordă începând cu semestrul al II-lea, pentru elevii aflaţi în clasele de început ale învăţământului gimnazial, liceal sau profesional, respectiv începând cu semestrul I, pentru elevii aflaţi în celelalte clase ale învăţământului gimnazial, liceal sau profesional."

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru cei din cl. a IX-a bursele de studiu se primesc din sem.II, in functie de rezultatele pe sem.I.
Bursele sociale se iau din sem.I.

| geeEx explică (pentru Ioandelasal):

Mă refer la bursa de merit

| Ioandelasal a răspuns (pentru geeEx):

La fel este si pentru bursa de merit, ca si bursa de studii, conform Ordinului MECTS nr. 5576/2011, citez:
"ART. 8.(1) Bursele de merit se acordă elevilor care se încadrează în cel puţin unul din cazurile următoare:
a)au rezultate deosebite la învăţătură: au obţinut media generală de cel puţin 8, 50 şi nota 10 la purtare în anul şcolar anterior, respectiv în primul semestru al anului şcolar, pentru elevii aflaţi în clasele de început ale învăţământului gimnazial, liceal sau profesional;
b)au obţinut locurile I, II sau III la etapele judeţene ale olimpiadelor şi concursurilor şcolare naţionale organizate de MECTS;
c)au obţinut locurile I, II sau III la etapele judeţene ale competiţiilor/ concursurilor cultural-artistice, cu caracter sportiv sau cu caracter tehnico-ştiinţific, de nivel naţional, organizate de MECTS.
(2)Bursele de merit obţinute în baza prevederilor alin. (1) lit. a) se acordă începând cu semestrul al II-lea, pentru elevii aflaţi în clasele de început ale învăţământului gimnazial, liceal sau profesional, respectiv începând cu semestrul I, pentru elevii aflaţi în celelalte clase ale învăţământului gimnazial, liceal sau profesional."