| dinu_livia a întrebat:

Care e diferenta dintre un card de debit si un card de credit? Nu amandoua au bani pe ele? Poti face cumparaturi din magazine, fie alimentare sau non alimentare de pe ele?

2 răspunsuri:
| christall a răspuns:

Cardul de debit este cel pe care detii tu o suma de bani ( cardul pe care iti intra venitul). Cardul de credit este un card dat de banca cu o suma de bani pe care ti-o da banca. Daca cheltuiesti din ea si faci cumparaturi, ii pui la loc. Si tot asa. Banca ia comisioane, ca doar nu face asta gratis. Cel mai bine e sa ai banul tau si sa nu te imprumuti nici la banca, nici la atcineva. Cat iti permiti cheltuiesti, cat nu nu. Multi cand se vad cu acel card de credit incep sa cumpere cu el si in stanga si in dreapta, uita ca sunt bani de imprumut pe care trebuie sa-i returneze.

| Michaeel a răspuns:

Pe cardul de debit îți depui bani, o anumita suma pe el. Cardul de credit este cel pe care le întra celor mai mulți salariul, ai o anumita suma de bani pe păcate o cheltuiești și primești alta lunar, mai precis retragi banii de pe el.