| Frlmm a întrebat:

Cât costă sa fac contractul de vanzare-cumpărare a unui imobil în valoare de 55000€? Aș vrea dacă se poate răspunsuri concrete cu sume exacte! Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce calitate vei avea in acest contract, respectiv de vanzator sau cumparator.
De regula vanzatorul plateste doar 40 de lei, costul extrasului CF pentru autentificare si impozitul pe vanzare (daca este cazul) iar cumparatorul plateste onorariul notarial, TVA la acesta si taxa pentru intabularea dreptului de proprietate in Cartea Funciara, de 0, 15% din valoarea imobilului.
Poti calcula singur costul, aici:
https://legeaz.net/utile/calculator-taxe-notariale

| Frlmm explică (pentru Ioandelasal):

Sunt cumpărătorul

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Suma exactă ți-o va spune doar notarul. Pentru că el îți va face acel contract.

| Iote a răspuns:

Nu se poate da o suma exacta. Depinde de zona in care se afla imobilul, de grila notarului si multe altele. Nu toti notarii au aceleasi tarife. Trebuie sa mergi la 2-3 pentru a vedea care iti convine.

| ziftode a răspuns:

Depinde de notar, nu stiu exact care sunt limitarile relativ la notar (adica daca pot sa vin cu un notar dintr-un sat amarat, in Bucuresti pentru ca ala o sa imi ia mult mai putin), cred sincer e ca notarul ar trebui sa aiba sediul notarial in acelasi oras/sector, DAR NU SUNT SIGUR happy

| Adi88 a răspuns:

Fiecare notar are pretul lui. Cred ca intre 100 si 200 depinde cum spundeam de notar