| floryroscata74 a întrebat:

Ce facem pe criza asta? am inceput sa o simtim si noi...cit va mai tine criza asta in tara?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Intr-adevar, se resimte puternic si in Romania. Ce facem? strangem cureaua si invatam sa fim chivernisiti. E posibil sa mai tina inca vreo 2 ani.Doamne ajuta sa nu. Oricum, noi romanii suntem obisnuiti cu criza, si daca la americani criza inseamna sa nu-si mai permita sa-si schimbe masina odata pe an, pe noi ne afecteaza de la a avea ce pune pe masa pana la a avea un job stabil.

16 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Se pare ca la altii a inceput mai demult. La noi, ca orice lucru vine mai incet. Dar asta nu inseamna decat ca noi suntem mai putin industrializati sau am fost si pana acum intr-o criza si nu prea am bagat de seama diferenta.
Nu se preconizeza iesirea din criza foarte repede, iar la ce imprumut masiv am facut de la FNI s-ar putea sa dureze chiar mai mult pana cand terminam de restituit banii inapoi. Nu cred ca acum sunt bani la buget pentru foarte multe lucruri promise in campaniile electorale. Sunt convinsa ca daca ar fi fost, acum ca vin alegerile s-ar fi dat de trei ori peste cap sa atraga electoratul prin cateva masuri populiste. Daca n-o fac inseamna ca e de rau, dar sunt mai mult decat sigura ca asta se stia si pe vremea cand au castigat alegerile.
Cat despre noi - trebuie sa privim cu speranta si optimism aceasta criza, ca toate lucrurile mai putin placute care ne asalteaza. Umorul romanesc, proverbial, poate reuseste sa ne mentina deasupra.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Incercam sa ne adaptam in limita posibilitatilor ca nu avem incotro.

mariana
| mariana a răspuns:

De multi ani suntem tot intr-o criza. Rauri de bancuri au curs despre perioda comunista, iar dupa revolutia din 1989, ni se spunea ca ne vom redresa in cativa ani, care s-au dovedit a fi 20, asa cum Silviu Brucan a preconizat (Dumnezeu sa-l odihneasca in pace) si se vede ca mare dreptate a avut, insa nici acest termen nu a fost de ajuns, iar cand am crezut ca am putea sa mai rasuflam putin usurati, hop si criza americana, care mai sa ne bage intr-o criza de-a rasu-plansu.
Este si va fi criza, inca nu s-au vazut toate efectele, dar noi am fost vaccinati la lipsuri asa ca, speram ca vom trece si de acest hop, asa cum am trecut de multe altele.
Citisem undeva ca, daca s-ar imparti populatiei lumii, banii care s-au dat bancilor americane si in general celor din lumea intreaga, atunci fiecare locuitor al pamantului ar deveni milionar in dolari. Se pare ca acesta a fost jocul magnatilor, pentru a primi si o noua infuzie de capital. Speram ca noul presedinte al Americii nu va mai initia alte razboaie care au secatuit visteriile si au adus moartea unor barbati tineri care au luptat in aceste razboaie. Este insa si o orientare spre tragedie a oamenilor, motiv pentru care ajung la disperare, pentru ca nu-si imagineaza cum se vor descurca, cum vor putea sa-ti intretina familiile si desigur ce viitor se va asigura noii generatii.
Noi stim ca pana la urma vom rezista si vom ajunge si noi mai bine si din punct de vedere material dar si politic si poate vom avea si niste conducatori care sa ajute procesul acesta de tranzitie.
Sunt optimista si sper ca intr-un viitor ceva mai apropiat sa scapam de crize si incepem sa fim cotati ca o tara care are resurse si stie sa le foloseasca in favoarea populatiei.

| cristi a răspuns:

Emil are dreptate.Suntem in plina criza, nu putem nega asta.Cine spune ca nu este criza, probabil ii da banii afara din casalaughing!

| anonim a răspuns:

Cum puteti sa spuneti ca nu este criza, in contextul in care economia mondiala este in recesiune? voi cum ati vedea o criza?

| Wtf9000 a răspuns:

O sa mai tina mult timp. Asa ca fii pregatita.

| onelove a răspuns:

Criza e accentuata foarte mult si de mass media. Nu e seara in care sa nu vezi stiri sau emisiuni legate de criza. Toata tevatura asta pe seama crizei financiare i-a speriat pe oameni, lucru ce a dus la o lipsa acuta de bani cash pe piata. Toata lumea isi tine banii la batista si nu mai investesc in nimic, chiar daca ii au. Pe de alta parte sunt si bancile care au inasprit enorm conditiile de creditare.
Pana cand nu au sa se deblocheze cat de cat creditele si pana nu o sa inceapa lumea din nou sa scoata leul de la naftalina o sa fie foarte greu.

Partea buna e ca in tarile dezvoltate se simte deja o stabilizare a pietei economice. Dar din pacate in primul rand trebuie sa isi revina marile economii ca sa putem sa ne revenim si noi, sa reinceapa exporturile si sa se puna din nou in miscare tot mecanismul economic.

Daca la marile puteri ale lumii abia acum incepe sa se stabilizeze usor economia, la noi eu zic ca va mai dura un an doi. Si daca mass media nu mai sperie lumea si nu mai apar pe la TV toti "expertii" sa ne dea sfaturi, atunci s-ar putea sa ne revenim si mai repede.

| andi a răspuns:

Pe unii afecteaza criza asta, of nu stim dar sper sa treaca... daca mai trece vreodata

| Dl.Inginer a răspuns:

E criza peste tot.si in Londra unde sunt eu.Asteptam si speram sa treaca cat mai repede.

| Alexandrinaa a răspuns:

O solutie de a ne plimba prin criza mai usor ar fi sa gasim ceva de facut, cu mici cheltuieli, fara a avea concurenta, ceva ce se cere indiferent de regim politic, indiferent de epoca etc... Iar atata vreme cat, pe langa faptul ca statul nu face nimic cu banii serios, si antreprenorii continua sa-l fure cu facturi albe nedand TVA-ul cuvenit la stat... va fi mai rau decat oricand. ka2 ar putea avea dreptate intr-o privinta... unii simt criza, altii nu, depinde de domeniul de activitate, adevarul e ca daca SUA e in criza, hop si noi... dar nah, si rroxi43 are mare dreptate cu imprumutul pe care l-am facut de la FMI. Important e sa fim mai economi, sa tinem cativa banutzi bine de tot, sau sa-i investim in ceva ce se cere, dupa cum ziceam! sa ajute Dzeu

| ka2 a răspuns:

Of, of, nu pot sa cred ce citesc aici... ce criza? o simtiti voi? astea sunt niste inventii de care profita astia pentru a micsora salariile, pentru a da oameni afara, etc... ce criza simtiti voi?

| Foca_4528 a răspuns:

Nu vreau sa te speri dar cred ca:
vreo 2 -22 de ani

| Mo a răspuns:

Nici eu nu cred in criza asta! ka2 are dreptate...astia ne fraieresc pe fata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ne târâm precum melcii, vai de noi!
Cu așa Guvern, mult și bine o să mai dureze.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rominia e o tara care nu valoreaza mai nimic. rominia a ramas in urma de tot nici nu vreau sa mai aud de ai

| ioana_2072 a răspuns:

Cred ca e mai important sa incerci sa te simti tu bine fie ca e criza sau nu.Fii optimista! Nu pune raul inainte.Intr-adevar,multe s-au schimbat, poate iti pare o situatie sumbra, dar trebuie sa mergem inainte, cu bune si rele.Cu intelepciune putem sa trecem peste momentele grele.