| Farcas_Paul_1990 a întrebat:

CE inseamna card de credit si card de debit?
Sau care este diferenta dintre ele?
La ce sunt bune?
..........si cati bani intra maxim pe card?laughing

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Card de credit = un card care reprezintă un împrumut. Când faci o plată cu el, plătește banc, apoi tu îi restitui suma în rate. Sau integral.
Card de debit = un card cu care faci plăți dintr-un cont personal, unde ai banii tăi (salariu, pensie, alocație, câștigul de la loto etc.)
Maximum = cât ai în cont.

2 răspunsuri:
| criss8585 a răspuns:

Cardul de debit e pentru salariu si banii tai in general. Cardul de credit e pentru rate in general. Cat despre limita nu cunosc acest aspect. Sfatul meu: nu-ti face card de credit deoarece dobanzile sunt foarte mari.winking