| anonim_4396 a întrebat:

Ce joburi cu cazare gasesc? De la cel mai mare salariu pe lună la cel mai mic. Și câte ore și câte zile pe săptămână? Fara experiență de muncă cu Bacalaureat luat.
Am nevoie de ajutor. Fără suparare.

Răspuns Câştigător
| Saiko93 a răspuns:

Ai 2 variante si asta ti-o zice unu din cei care au tras mult la viata lor.

1. ◇ri risti la un job cu cazare ( de nu ai bani pentru. chirie sau de te simti stapan pe tine pe acel topic ) Nu recomand deoarece poti intampina urmatoarele : sef rai, colegi dubi ( diverse spete sau alte culturi ce iti pot cauza nefavoruri... nu neaparat din rautate Am patit odata cu unu de ii era foame laughing cand l am prins mi-a dat pe at. 5 lei sa mi inchida gura )

2. Rogi politicos pe cineva sa iti dea cu imprumut bani pentru. prima ta chirie ( ai grija si la ce gazda nimeresti, eu unu am avut f. mare ghinion la asta ) ca sa mergi la sigur pe un loc de munca stabil ( asta am patit cu unu odata... Naspa omu' ) Sau apelezi la sprijinu temporar al unei rude sau chiar amic din zona x ( de te intelegi cu ei poate cine stie ai noroc sa prelungesti sederea cat timp le platesti chiria, evident )

Avantaje la chirie gratis :

- poti primi chestii moca (mancare, cazare, transport si haine sau cadouri de ai noroc, etc. );

- exp. iesite din comun sau in functie de gravitatea situatiei se pot cataloga ca usor spre nobile ( situatinal acum. )

Dezavantaje cazare moca :

- Sunteti mai multi intr o camera;

- Poti risca sa fii furat in somn sau de mergi la wc;

- Animale/ insecte agresive prin zona sau teren rau famat ( la propriu si la figurat laughing era sa ma impiedic de cateva ori noaptea )

- Posibile batai mari de cap cu anumite persoane din colectiv;

- Responsabilitati mari sau foarte grele;

- De munca e usoara at. salariul e mic...

- Practic esti captiv sau departe de oras

- Poti risca sa nu iti faca carte de munca

- Ai grija de cineva are boala pe tine Poti risca sa fii batut in propria camera cu tot cu atentionarea sefului sau cel care detine proprietatea ( oameni nepasatori de viata angajatilor )

Situational ( faze reala din exp. proprie ) :

- Poate iti va spune colegu' de camera sa mergi in alta parte fiindca vine cu una la el laughing) In mod normal, nu are voie. Practic e cazarea ta + Dansa nu apartine de colectivul firmei.

- Te vor ispiti cu anturaje nenecesare in viata omului (bere, tigari, jocuri de noroc sau de ai ghinion f mare poate chiar droguri... )

- Sta pe capu tau Sau bate apropo sa faceti chestii ca si cum ati fi prieteni sau ca si cum v-ati cunoaste de o viata ( nu zic ca e ceva rau, neaparat Da, de omu' te irita sau ti a facut rele in trecut atunci mda... Sper ca intelegi de ce l-am pus pe ultimul loc )

Varianta 2 ar fi ideala. Daca poti, mergi cu virtute si incredere fara sa te uiti inapoi laughing Dupa, odata ce te-ai lipit la jobul dorit tie usor sa cauti cazarea dorita de tine.

Mentionez ca aproape toate acestea le-am trait pe viu si am pornit fara sa am macar cea mai mica idee ce se poate intampla in viata reala la locurile de munca cand eram adolescent. happy Bafta!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inca nu am auzit de joburi cu cazare gratis, cred ca de pe vremea lui ceasca, cand ne duceau la camp sa culegem porumbul, sau la la cules de fructe ori struguri.
Dar ceva de munca in orasul tau nu ai gasit?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Găsești unde? Pe situl AJOFM din localitatea ta găsești locuri de muncă vacante. Cu cazare sunt foarte rare.

| doctorandus a răspuns:

Dap, am citit un articol despre o instructoare de la Universitatea Oxford și ea trăia într-un cort întins într-o poiană, deoarece salariul primit de la universitate nu-i permitea să închirieze o locuință.

| Wr3nch a răspuns:

Din ce stiu eu doar cei din constructii sau servicii (ospatar, ajutor de ospatar) primesc si cazare.

| Goete a răspuns:

Joburile cu cazare sunt cele mai nasoale.
Daca gasesti serviciu de ce n-ai putea avea cazare?
De altfel, cu o furgoneta camperizata poti trai oriunde gasesti de lucru, sau poti avea un job online si calatori intre timp, de la editari de video, creare de pagini web, youtuber chiar (dar e multa munca pana sa aduca beneficii) sau contabilitate etc

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Numai raspunsuri proaste ai primit.
cauta pe google asa :
angajare cu RELOCARE si le vezi pe toate.
bafta

| ZyRRe a răspuns:

Pentru început, că tot vine sezonul poți găsi un loc de muncă ca și ospătar pe litoral. Majoritatea includ cazarea. Stai 3-4 luni până când se termină sezonul, după care te muți unde vrei tu. Cu ceva bani strânși de acolo îți poți lua o chirie și să te descurci până la primul salariu. Succes!

| Slayer22ZC a răspuns:

Apreciez toate sfaturile dar nu pot da fundă la mai multe persoane. Am dat la cel mai lung sfat.
Vă mulțumesc foarte mult.

| Slayer22ZC a răspuns (pentru Slayer22ZC):

Nu lung. Pardon detalii.