| Fatadinlabirint a întrebat:

Ce meserii "sportive" sunt indicate pentru miopi? Voiam să mă fac pompier, dar am dioptrii de -4 și nu am cum. Plus c-am 13 ani și ele pot creste. Mi-aș dori sa-mi fac un plan de viitor și îmi plac genul asta de meserii, dar la multe dintre ele nu pot intra din cauza problemelor de vedere. Ce recomandati?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Orice in afara de: armata, aviatie, politie, jandarmerie, securitate, pompieri.

| anonimg a răspuns:

Profesor de educație fizică și sport.
Nu știu dacă te vei descurca ca salvamontist. Sau sezonier ca salvamar.
Cine mai are idei să le posteze.

| Bizon95 a răspuns:

Profesor de sport, antrenor de orice tip, fizioterapeut

| MaggoT969 a răspuns:

Momentan trăiește-ti viața, încearcă să aflii cât de aproape poți ajunge de o comă alcoolică până să intrii in ea și bucură-te de excesele și cretinismul tinereții că eu am 16 ani și nici eu nu am vreo idee despre ce vr să faclaughing

| Miuletz a răspuns:

Exista numeroase operatii acum, si eu sunt intr-o situatie similara, la un ochi trece de -3 si tata, care lucreaza in domeniu (jandarmerie) a spus ca daca vreau sa dau la academia de politie pot sa-mi fac operatie (daca faci 18 ani inainte de admitere), si in 5 ani cand faci tu 18 o sa fie si mai avansata tehnologia, si mai usoara procedura si toate cele. Eu zic sa te gandesti la asta, si sa vezi ce meserie ti-ar place cel mai mult, ca vederea se repara pana la urma in ziua de azi.

| Fatadinlabirint explică (pentru MaggoT969):

Stai liniștit că nu e vorba că mă gândesc permanent la meserii. Vreau sa știu pe ce mă axez și între timp, îmi trăiesc așa cum știu viața, făcând ce tâmpenii pot laughing. Doar că vreau sa am un drum de urmat, nu vreau să mă trezesc la o anumită vârstă și să nu am o meserie, nu vreau sa stau cu părinții toată viața mea și să stau pe "pensia lor". O metaforă. Ce sa zic, o să îți urmez sfatul sa vad ce se întâmplă? Mi-ar placea sa am un prieten ca tine laughing ești așa pozitiv și nu-ți prea bati capul cu problemele. Trăiești liber și asta e o parte buna, o calitate a ta. Felicitări!

| Fatadinlabirint explică (pentru Miuletz):

Da, m-am gândit și eu la asta. Că o să evolueze. Doar că nu știu exact daca stagnează la 18 ani sau când o să pot să fac sport după operație. Și da, fac 18 înainte de admitere. Fac 18 din clasa a 11a. Mulțumesc mult de sfat, apreciez.