| tanasaiosif a întrebat:

Ce părere aveți despre o vopsitorie auto in anul 2020, ca afacere, începută de la 0, aceasta vopsitorie fiind dotata și cu cabina de vopsit? Ce credeți? Este o afacere de succes? O sa ai de munca dacă ești bun și serios? Circula din vorba in vorba, de la client la client? Se pot face bani mulți in câțiva ani? Sa ai niște angajați profesioniști?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, ar putea fi o afacere foarte buna, daca ai reusii sa te califici ca partner al unei companii de asigurari, sa-ti trimita masini la vopsit, dupa ce le repara in alte ateliere, s au sa te ascociezi cu contract, cu o companie de service auto renumita, care face reparatiile si apoi iti trimite tie masinile, sa le vopsesti.
Ca sa-ti cresti singur clientela, mai ales cand esti la inceput, s-ar putea ca primii 2 ani sa nu ai bani nici de salariul tau, dapai sa mai platesti pe altcineva, fiind vei avea d eplatit chiria, apa, curentul, certificarile, salubrizarea etc.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este o afacere de succes?
Succesul unei afaceri depinde de multe.
Ai concurență în zonă? Ești unicul sau mai sunt 10 ca tine?
Ai clienți în zonă, oraș mare, sau este necesar ca clienții să străbată 50 km până la tine?
De obicei o vopsitorie auto este auxiliară unui atelier de reparații auto. După ce este reparatăo mașină trebuie și vopsită din nou, nu o să se întâmple ca cineva să repare o mașină și să i se spună, știi, noi reparăm, dar nu vopsim, du-te la vopsitorie.
O sa ai de munca dacă ești bun și serios? Circula din vorba in vorba, de la client la client? Se pot face bani mulți in câțiva ani? Sa ai niște angajați profesioniști? Funda

| viavo a răspuns:

Salut! Nu stiu cum este in Romania acum, dar in Germania daca ai o vopsitorie si faci lucru de calitate poti sa castigi foarte bine. Fara tinichigerie o revopsire completa e la pret de 3 4000 mii eu si poate fi si mai mare in functie de cerintele clientului.