| Heisenberg10 a întrebat:

Ce se intampla daca plec de la locul de munca fara demisie? Patesc ceva? Am contractul pe o luna iar eu in weekend o sa plec in strainatate.

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Ti se desface contractul de munca disciplinar.

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti fi sanctionat disciplinar, cu desfacerea contractului de munca pe motiv de absente nemotivate.

| Heisenberg10 explică (pentru Ioandelasal):

Cum adica? Pot primi amenda?

| darrio2007 a răspuns (pentru Heisenberg10):

Nu primesti amenda dar la o eventuala angajare se tine cont de modul cum ai plecat de la aceasta firmă.

| Heisenberg10 explică (pentru darrio2007):

La un eventual interviu pot sa spun ca nu am fost angajat? Adica prin ce ma verifica? Am stat doar o zi la acea firma.

| darrio2007 a răspuns (pentru Heisenberg10):

Daca ai avut contract poti sta si 5 minute la acea firmă.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Heisenberg10):

Sanctiunea disciplinara nu este amenda, asa ca nu o sa primesti nici o amenda, firmele nu pot da sanctiuni contraventionale.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca te mai intorci e mai bine sa iti bagi un concediu fara plată.

| Heisenberg10 explică (pentru darrio2007):

Nu o sa ma mai intorc prea curand, si in niciun caz la acea firma. Vreau sa stiu daca o sa patesc ceva daca plec fara demisie...Sunt din Baia Mare iar acum sunt la Bucuresti chiar numai pot ajune sa imi dau demisia.

| darrio2007 a răspuns (pentru Heisenberg10):

Ti se desface contractul de munca disciplinar.

| anonimg a răspuns:

Cel mai bine trimiti o cerere de demisie prin posta.
In afara de aceasta http://modele-documente.info/model/cerere-demisie/ mai sunt si alte tipuri de cerere: https://www.google.ro/......ps?/search

| untu a răspuns:

Veti fi concediat si vi se desface contractul de munca fara sa fiti despagubit! Seful sau patronul trebuiesc anuntat trebuie sa stie, poate ca vi se da voie sa lipsesti sau nu vi se va cere sa dai o cerere de demisie si sa pleci fara plata! Astfel risti sa platiti o despagubire pentru pierdere de timp! (nu se stie daca se aplica o sanctiune disciplinara)

| Nastase_Cristi_1976 a răspuns:

Buna ziua dar te poate da în judecata ca nu am stat nici o zi la munca și totuși mi-a făcut contract