| sweetys a întrebat:

Ce suma ar trebui împrumutată, cu aproximație, pentru a rămâne cu 50000€? Vreau sa îmi iau un apartament prin programul prima casa și as vrea sa îmi fac un mic calcul sa vad dacă merită sau dacă mai stau în chirie.
Sunt acele calculatoare pe site-ul băncilor dar îmi trebuie o suma aproximativa fiindcă degeaba bag eu suma exacta de care am nevoie fiindcă îmi mai ia din ea.

4 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

E greu de aflat, trebuie sa te duci la banca. Sunt mai multi parametri, conteaza perioada pe care iei, salariul, daca ai sau nu giranti, varsta lor, daca dai sau nu avans, etc. De obicei banca vireaza in cont la dezvoltator fix cat e apartamentul. Mai sunt cominioane precum analiza dosar, care e un procent si difera de la banca la banca, iae unele banci nu au, dar o introduc ca un comision la alte chestii.

| sierra1 a răspuns:

"Ce suma ar trebui împrumutată, cu aproximație, pentru a rămâne cu 50000€." - fă un calcul: ex. dacă obții un imprumut cu DAE 10% pe an (presupunem că-l restitui in 12 luni) returnezi 55000. Dacă merită sau nu, tu știi: cât e chiria, cum e apartamentul ăla de 50 mii, în cât timp il plătești, bla bla bla

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam greu de inteles la ce te referi,
in primul lrand nu mai exista prima casa, din cat stiam, ca a aparut un program nou si mai dificil.
apoi, sa zicem ca vrei sa cumperi un apartament ce costa 50000 euro, cu 5% avans, inseamna ca doar 2500 euro dai avans, si restul de 47500 faci credit, pe langa asta sa ai bani si de notar, si mobilare. poti face calcul la calculatorul bancii de exemplu, pentru suma de 47500 euro, perioada de ani, etc, si vezi ce rata lunara ai, vezi ca ai voie un grad maxim de indatoarare sub 40%... posibil doar 30%, adica atat sa reprezinte ratele tale in total din salariul tau.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil pentru un credit de 50.000 vei plati bancii inapoi minim 60.000