| PD7 a întrebat:

Ce tip de afacere ar merge de acasă? Adică să îmi deschid o firmă, dar să fac treaba de acasă. Aș dori idei din domeniul vânzărilor.

Aș dori să vand ceva online. Însă, nu știu ce s-ar vinde.

Îmi puteți da idei?

6 răspunsuri:
| SingleForOne a răspuns:

Una la mana, trebuie sa stii ce vrei si ce sa faci. A doua la mana, trebuie sa te documentezi mai mult in acel domeniu. A treia la mana, trebuie sa stii cum sa infiintezi un SRL sau PFA, si care sunt riscurile si beneficiile amandurora. A patra la mana, trebuie sa stii cum se face si se mentine un magazin online, si vanzarile online, securizat, prin platile cu cardul - in special-.

Deci, este o varianta de a avea shop online prin stilul de "drop-shipping" + print on demand. Tu ai imaginile produselor de pe site sau clientii iti vor cere o imagine sa fie pusa pe un produs, si acea imagine sa fie printata. Clientul cere comanda (cumpara), tu trimiti catre firma care printeaza, si aceasta livreaza catre client (vanzarea propriu-zisa) sau este posibil sa ai un contract cu o firma de livrari, iar pentru orice nelamuriri ale clientului, tu raspunzi pentru acestea, pentru ca clientul cumpara de pe site-ul tau si magazinul tau.

A doua varianta, cumperi acele produse de la furnizori, si le impachetezi sau reimpachetezi pentru a le trimite catre clienti.

Asta daca vrei sa faci magazin online cu produse. Daca vrei sa ai o firma pentru servicii, poate fi si asa, si faci totul online fara furnizori sau livrari sau ceva de genul, dar posibil sa platesti o subscriptie la cateva aplicații pe care le folosesti (cum ar fi Microsoft, Adobe, etc).

A cincea la mana, trebuie sa faci contabilitatea firmei, neaparat, indiferent de ce tip de firma faci, veniturile tale trebuie sa fie impozitate! Fie o faci tu, fie o face o firma specializata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu esti talentat si nu ai afacerile in sînge asa cum se spune nu ai mostenit genetic gena de afacerist degeaba incerci sa faci afaceri, toti care fac afaceri au si prieteni care sa i sfatuiasca sa îi ajute sa invete pas cu pas tehnicile afacerilor, daca nu ai prieteni bine intentionati atunci nu faci nimic, viata este grea si in general cei care fac afaceri sunt jmecherii hotii si rromii ei fac afaceri furînd de la altii ca sa cîstige ei.

| PD7 explică (pentru anonim_4396):

Ca să faci afaceri, sau să ai o firmă nu trebuie să fii "talentat", sau să ai "Afacerile în sânge", nu trebuie să ai ceva genetic pentru a face asta.

Poți începe de la lucruri mici, și după peste ani să ai o firmă care să meargă foarte bine.

Nici partea cu toți care au afaceri, au prieteni care să îi sfătuiască nu prea e reala. Poți face orice fără să ai prieteni. Pentru că un prieten, dacă vede că îți va merge te va trăda când va prinde momentul.

Pot trăi și fără să am prieteni, deci nu-I nici o problemă.

Știu ca este foarte grea.

Eu, nu mă refeream la chestiile astea. Eu mă refeream la un "tip" de "afacere", că să pot vinde ceva de exemplu. Bineînțeles, totul fiind legal. Adică să îmi fac o firmă.

| danuker a răspuns:

Eu lucrez ca programator, pe PFA. Viața e frumoasă.

Învață niște Javascript, sau poți să începi și cu o unealtă vizuală, care e mai simplă, să vezi dacă e pe gustul tău: https://scratch.mit.edu/

| PD7 explică (pentru danuker):

Din păcate, nu prea îmi place partea asta cu programări și restul. Dar mersi pentru răspuns.

| Tzigaret a răspuns:

Da,mai intai de toate trebuie sa-ti vinzi sufletul si viata altfel degeaba te gandesti la o afacere, oamenii ce ajung sa aiba mare succes in viata, indiferent de ce fac ei, trebuie sacrificiul suprem, altfel iti pierzi timpul degeaba, investesti si bani...si ramai si de prost