| HoriaMC a întrebat:

Cine îmi dă niste sfaturi pentru a crește mai mult în YouTube? Acesta este canalul meu:
https://m.youtube.com/channel/UC2MwijBifsXDRhRZg-_9fUg
Și da îmi iau și microfon și azi mi-am luat placa video și ssd și monitor full HD

3 răspunsuri:
| Lostlyric a răspuns:

Iti pot da cateva sugestii ce tin strict de cum ai putea sa-ti imbunatatesti canalul acesta, sugestii particulare.

Ai un numar haotic de video-uri in fiecare luna. Asa nu. Ai nevoie de un numar constant de uploadari in fiecare saptamana. Daca vrei sa cresti cu adevarat, constanta este cea mai buna solutie: cu cat ai mai multe uploadari, cu atat mai bine. Dar nu intr-o luna, un video, iar in cealalta, 7.

Observ o diversitate de teme, fara legatura una cu cealalta. Secretul consta in tematica uniforma. Trebuie sa iei o hotarare despre ce piata (fie cunoscuta, fie de nisa) vei viza: ori faci review-uri ce tin de gaming, ori faci tutoriale pe chitara, ori pareri etc. Ori una, ori alta. Cu cat sunt mai alambicate subiectele tratate, cu atat le va fi mai greu abonatilor sa ramana pe canal. Abonatii vizeaza un singur subiect sau o singura tema. Cei care, spre ex. vin pentru a vedea un tutorial la chitara (pentru ca-i intereseaza strict acest subiect si vor avea asteptari la tutorialele urmatoare), nu se vor abona niciodata la tine daca tu, in saptamana urmatoare schimbi complet tematica si le bagi pe gat tutoriale despre cum se comporta un IPhone in Minecraft.

Renunta la tutorialele despre cum ar putea cineva sa faca bani din Youtube sau cum sa isi creasca veniturile sau cum sa-si imbunatateasca canalul cand nici tu nu prea stapanesti lucrurile astea. Nu iti ofer o parere personala, aceste tipuri de video le adopta cei care au cu adevarat succes prin canalul lor si pot da sfaturi altora. Pentru acest tip de video-uri, e bine sa mai astepti. Este ca si cum ai face reclama la o paine pe care nu ai mancat-o niciodata.

Uite, eu mi-am facut o parere de ansamblu a tematicii si video-urilor care au cele mai multe vizualizari pe canalul tau. Este suficient sa le observi si tu si sa gasesti o legatura intre ele. Tin de un subiect anume si de cat de popular este acel subiect in acea perioada. Fa si tu o analiza, pentru ca mie mi-ar fi greu sa scriu chiar tot ce am observat, dar video-urile cu cele mai multe vizualizari sunt in acea arie a tutorialelor la chitara pe melodii populare si cele care trateaza subiecte amuzante.

Un lucru important: raspunde la comentarii! Nici nu e nevoie de vreo justificare pentru care iti spun acest lucru. Cu cat oferi feedback mai mult abonatilor, cu atat ii vei castiga. Nu adopta aroganta. Nu inca. tongue E suficient sa le multumesti ca ti-au vizitat canalul celor care au postat un comentariu ce nu lasa loc de raspuns. Foloseste pin-uri si like-uri pentru comentariile facute pe canalul tau. In general, raspunzi. Dar nu uita si de categoria Discutii.

Daca vrei sa te axezi pe partea videori de "Reactii", musai si obligatoriu sa ai inserata intr-o casuta mica, in coltul de jos clipul la care ai reactia. Video-ul in care radeai cu prietenul tau...va vad razand, insa nu stiu exact de ce radeti. Nu este practic pentru un abonat.

Tine minte ca de multe ori, device-ul folosit nu e la fel de important precum modul in care il folosesti. Sunt persoane care folosesc doar un telefon si au o calitate video mai buna decat a ta. Investeste putin in echipament si in modalitati de a edita video-urile. Si nu uploada video-uri cu un singur frame si pe fundal sunetul! Nu! Totul live! Eu personal, ma plictisesc copios daca trebuie doar sa ascult si nu am stimularea vizuala. Pentru scopul de a asculta, s-au inventat podcast-urile.

Promovarea canalului pe alte platforme: Facebook, Instagram, Pinterest, Snapchat, blog, G+ etc.

In mare, ai potential daca ai stii cum sa-l fructifici. Vad ca intelegi cum sta treaba cu categoriile de playlist. Hai, pune osul la treaba ca se poate! Esti amuzant si ai o particularitate in pronuntie. Ceva doar al tau. Reprezinta un avantaj.

| Marycel a răspuns:

Fa live-uri pe Youtube cand te joci jocuri sau faci ceva amuzant, dar problema este ca trebuie sa ai pc bun, 16gb ram, placa video full hd procesor mare, deci e greu.

| HoriaMC explică (pentru Marycel):

Am i3-7100 8 GB RAM ddr4 gtx 1050 2 GB oc.