| AndreiFTW1 a întrebat:

"Școala de Bani" - BCR.Ce parere aveti, vor sa educe tineretul (si nu numai) in beneficiul cui? De ce ar vrea sa invete cum sa devii "independent financiar" o banca, care scopul lor este sa creeze profit personal, rate.

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu esti cel mai stralucit din gasca de la bloc, nu? Interesul bancii e sa ruleze mult si astfel sa ii creasca si profitul, nu sa scoata 2-3 comisioane de la sarantoci. In momentul in care tu faci bani mai multi, implicit face si banca mai mult. Legat de rate, banca are nevoie de oameni cu ceva in cap cit sa nu se ingroape in rate pe care nu le pot duce, deci de clienti CU BONITATE.

| AndreiFTW1 explică (pentru GabiDumitrescu):

Apreciez faptul ca ai ti-ai punctat opinia, sunt total de acord cu tine dar un singur lucru nu sunt de acord, faptul ca vorbesti fara cunostinta de cauza (ma refer la propozitia cu gasca de la bloc), avem din popor tendinta sa sarim repede pe altul sa il batjocorim, inferiorizandu-l. Voiam doar sa aud parerea altora.Numai bine!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AndreiFTW1):

Modul in care ai formulat intrebarea denota ca esti cam sarac cu duhul. Sau poate doar ai formulat aiurea, cum si eu mai patesc uneori, caz in care iti cer scuze. Care e adevarul, tu stii mai bine.winking

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Independența financiară nu se referă la renunțarea la credite; ci să cunoști cum să ai un venit, cum să îl cheltuiești. Educația aceasta venită din inițiativa unei bănci este posibil să aibă printre altele și un stimulent de atracție către un credit.

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca feri Doamne sa aiba cineva o initiativa sa predea ceva util in Romania nu? Probabil si cei care sustin educatia sexuala vor sa vinda prezervative si anticonceptionale, pe aceiasi logica laughing

| Iote a răspuns:

Iata un exemplu al lipsei educatiei financiare: TU!

| AndreiFTW1 explică (pentru Iote):

Un argument foarte bine punctat, cititorii vor aprecia spiritul umorului

| Iote a răspuns (pentru AndreiFTW1):

Ba am vorbit foarte serios.
Si din pacate, 98% din tara asta sunt ca tine. Vad doar partea superficiala, vad doar castigul rapid (cu pierderi la fel de rapide, poate si mai mari). Nu sunt in stare sa calculeze si sa planifice o investitie.

| AndreiFTW1 explică (pentru Iote):

E foarte adevarat ceea ce spui, toata lumea cauta "marele pot al loteriei" dar de fapt ar fi chiar un chin castigul imediat al unei sume mare, dar nu mi se pare corect sa generalizezi, nu cred ca 98% din tara gandeste chiar asa, e drept insa ca multa lume are o gandire prea putin dezvoltata, si cam toti dau vina pe sistemul de invatamant, care ne "strica", de pe vremea comunismului cand era nevoie de multa forta de munca, iar gandirea si oportunitatile de dezvoltare personala erau mult, mult sub ceea ce avem astazi.