| andrei28743 a întrebat:

Cum afli dacă administratorul firmei dorește sa închidă firma? Stiu ca este un termen de 40zile (cred) pana la a doua faza in care se poate contesta decizia de închidere. Cum se poate contesta?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți afla intenția dacă el nu anunță. Nu poți contesta decizia, să spui că tu nu vrei, că nu va asculta de tine.

| Bizon95 a răspuns:

Daca nu esti actionar majoritar (51% din actiunile firmei)
NU AI NICI UN DREPT... OARECARE
iar daca ai, atunci administratorul daca inchide firma fara acordul tau poate sa manance rahat... SERIOS, ca il poti da in judecata pana in panzele albe

dar cred ca tu confunzi firma cu vanzarea de imobile, unde e o intabulare de 30 de zile, timp in care eventuali mostenitori sau altii cu drepturi potentiale asupra proprietatii, pot contesta actul de vanzare cumparare, donatie, etc.

| Goete a răspuns:

Il duci la o bauta si scoti totul din el, asa afli cu cate femei s-a culcat si afli si daca vrea sa inchida firma. Despre femei sa nu-l intrebi prea multe, ca poate afli de ce ai fost promovat.

P.s. asta a fost momentul umorului negru.
Orice asemanare cu realitatea este pura coincidenta.