| uNaturra a întrebat:

Cum fac sa impozitez 10.000 euro facuti din vanzari online daca nu am studiile necesare pentru ceea ce am facut. Practic am vandut un program creat de mine, iar tinand cont ca nu am studiile necesare pentru asta nu pot opta pentru PFA, iar sa fac firma nu merita din moment ce am oprit vanzarile... vreau doar sa imi impozitez venitul si sa raman cu banii.

Ce ar trebui sa fac?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru un srl nu ai nevoie de diploma iar ca pfa poti spune ca liceul avea profil info

| uNaturra explică (pentru RAY):

Sa imi deschid SRL si sa angajez contabil doar pentru a scoate 10k apoi sa imi firma fara profit si activitate nu suna aiurea? Iar sa mint pentru a optine PFA pare cam ilegal...

| RAY a răspuns (pentru uNaturra):

Man banii cum i primesti?

| uNaturra explică (pentru RAY):

Ii am in Paypal, trebuiesc impozitati.

| RAY a răspuns (pentru uNaturra):

Sigur trebuie?

| uNaturra explică (pentru RAY):

laughing Normal.

| RAY a răspuns (pentru uNaturra):

Atunci baga un SRL si gata, dar ai nevoie de sediu ca sa ai srl, dar chiar nu ai o diploma in IT?

| uNaturra explică (pentru RAY):

Nu am nici o legatura cu IT-ul cand vine vorba de studii, am stuidat acasa. Iar sediul poate sa fie si la propria locuinta, nu asta e problema. Problema e ca eu nu pot face o firma doar sa imi scot banii si sa uit de ea... Am voie sa fac asa ceva? Cred ca o sa vorbesc cu un contabil.

| RAY a răspuns (pentru uNaturra):

Sediu ai nevoie dar se poate rezolva

| Violleta2022 a răspuns:

Sa-i declari la Fisc si sa platesti taxele aferente acestei sume!
In felul asta nu te va baga nimeni la inselaciune sau frauda, daca intr-un an, doia sau chiar 5, se descopera ca, in contul tau bancar a fost aceasta suma de bani si vei fii investigat.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

La "administratia financiara" din zona unde iti platesti impozitele vei primi cele mai bune sfaturi

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ca "obiect al impozitarii" poti trece : tranzactii on line.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Cauta legislatia privitoare la activitatile in domeniul IT unde sper sa gasesti si acele activitati scutite de impozitare. In cazul tau : creator de program

| uNaturra explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Am cautat toata ziua, nu am gasit nimic concret. Sunt lasat in ceata, am vazut pe multe forumuri persoane aflate in pielea mea care nu si-au gasit raspuns. Am postat aici in caz ca cineva si-a impozitat venitul si sa ma lamureasca si pe mine, m-am saturat sa citesc chestii toata ziua doar sa ii fac pe plac statului.