Platiti cu cardul cand faceti cumparaturi online?

Plata online cu cardul a devenit aproape necesara intr-o lume a tehnologiei si internetului. Piata de profil va atinge 5 milioane de tranzactii anul acesta, insa un studiu arata ca 1 din 10 romani care au inceput o tranzactie online in ultimele 6 luni, nu a dus-o la bun sfarsit.

Platile online sunt la ordinea zilei, iar numarul in crestere demonstreaza destul de bine acest lucru. Ceea ce e interesant e ca 1 din 10 romani care au pornit procesul de plata online in ultimele 6 luni nu a dus-o la bun sfarsit.

Netopia mobilPay, lider local in domeniul microplatilor cu telefonul mobil si un important procesator de plati online prin card, dezvaluie motivele romanilor pentru nefinalizarea platilor online. Dintre persoanele intervievate, 82% au abandonat o tranzactie din motive personale – neincrederea in sistemul de plata, refuzul dezvaluirii datelor private sau confundarea codului de securitate CVV2 cu PIN-ul.

18% au invocat probleme de ordin tehnic precum terminarea bateriei la laptop sau intreruperea conexiunii la internet, conform declaratiei date de Anton Eram, CEO Netopia. De asemenea, 1 din 5 respondenti declara ca nu a finalizat o comanda pentru ca suma care trebuia platita pentru produs era prea mare, nu aveau bani pe card sau pentru ca au vrut doar sa vada cum functioneaza sistemul de plata.

O zecime din cei chestionati nu a dus la capat o tranzactie pe internet pentru ca a omis sa completeze toate campurile de plata.

Nici unul dintre motivele care au stat la baza nefinalizarii tranzactiilor cu cardul nu este legat de dificultatea procesului de plata online, functionarea acestuia realizandu-se in conditii optime si de securitate deplina.

Antonio Eram declara: “Ceea ce trebuie sa stie romanii este ca nu exista nici o modalitate mai sigura de a plati pentru achizitiile lor decat cu cardul, online, intrucat riscurile de frauda sunt practic inexistente. Totodata, daca o persoana devine victima unei erori sau fraude, aceasta isi primeste imediat banii inapoi, ceea ce este mai dificil in cazul cumparaturilor cu numerar”.

Voi ce parere aveti despre plata cu cardul? Vi se pare riscant sau, din contra, vi se pare la indemana?

Laptopnews.ro

62 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Da, de fapt tata plateste, eu am card Maestro si nu prea poate fi folosit in tranzactii online. mai am de asteptat cativa ani si imi fac si eu un Master card sau Visa si garantat voi platii cu cardul sau cu Paypal-ul happy

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Niciodată nu am să fac o așa gafă, să fim sinceri!
Crăciun fericit!
Pa, pa.

| IMC90 a răspuns:

Nu, ca n-avem cont in banca sad
Comisionul de administrare cont e mai mare decat dobanda la valuta sad

| laptopnews explică (pentru IMC90):

Depinde si cu cine faci banking, dar asta e alta discutie! happy Multumim pentru raspuns!

| IMC90 a răspuns:

Nu platesc niciodata in avans. Plata online este o plata in avans. Sa nu mai vorbim ca e cea mai intalnita hotie de pe net...
Imi dai bunul, iti dau banii. Nu-mi dai bunul, ciuciu baniwinking
Eu am clienti care nu platesc nici macar LA SCADENTA, daramite pe loc. Sa nu mai vorbim de plata in avans laughing

| laptopnews explică (pentru IMC90):

Multumim pentru raspuns! Sarbatori fericite! happy

| nellyneliana a răspuns:

Niciodata nu am platit cu cardul la cumparaturile online...Si in magazin cred ca de vreo 2-3 ori maxim am platit cu cardul

| laptopnews explică (pentru nellyneliana):

Multumim pentru raspuns! happy

| MihaelaDart a răspuns:

De fiecare data cand am cumparat online fie din tara ori din strainatate, am platit cu cardul. Nu am intalnit niciodata probleme.

Cu toate ca inainte de a cumpara online, trebuie sa te documentezi in privinta site-urilor, sa fie sigure si cat de cat cunoscute, sa cauti pe internet comentarii de la alti cumparatori etc!

| yourcrys a răspuns:

Eu folosesc sistemul ramburs, produsul este trimis prin curier de catre furnizor si respectiv plata se face la primirea produsului.Nu platesc cu cardul din urmatoarele motive:
1.nu doresc ca datele cardului meu sa fie criptate si respectiv redirectionate catre o firma fantoma;
2. exista la ora actuala pe internet sute de siteuri care apartin unor firme fantoma, iar plata fiind efectuata inainte de primirea produsului este posibil ca produsul sa nu fie livrat si uite asa ne alegem cu o paguba in buget.

| MissDi a răspuns:

Nici odata nu am incredere sa platesc cu cardul online

| mixxjim a răspuns:

Exista si carduri speciale pentru plata pe net, unde-ti pui bani doar cat sa platesti pentru operatiunea respectiva si unde practic riscurile sunt zero, dar daca se poate plati la curier, cu chitanta si factura sau la posta la ridicarea coletului mi se pare mai simplu si de preferat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe cat posibil FARA card! toti incurajeaza dar nimeni nu ofera asigurari sau protectii suplimentare!

| laptopnews explică (pentru anonim_4396):

Iti multimim pentru raspuns! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu fac plati online cu ajutorul cardului deoarece nu ma incred in sistemul de siguranta. Intotdeauna platesc prin ramburs, iar daca nu se poate, prin ordin bancar.

| laptopnews explică (pentru anonim_4396):

E mai sigur asa! happy Multumim!

| Different69 a răspuns:

Nu am platit niciodata cu cardul online

| Captoresque a răspuns:

In opinia mea, plata cu cardul este extrem de accesibila, dar in acelasi timp si nesigura. Dar, daca folosesti PayPal, nu mai exista acea nesiguranta la mijloc pentru ca practic tu gestionezi transferul (vezi "chitanta" impreuna cu suma, detaliile companiei/vanzatorului si apoi dai accept la transfer). Eu mi-am deschis cont la PayPal dupa ce am plecat in Austria, si pot sa cumpar de pe net aproape de oriunde (Am reusit sa-mi cumpar niste toale de la un magazin din State, deci e ceva).
Bine, acum nu stiu daca PayPal-ul functioneaza in Romania, eu am avut probleme la deschiderea contului in tara, dar dupa ce am plecat, am putut sa-mi deschid contul fara probleme.

Acum, daca produsul e ok sau nu, asta e partea a 2a. Cumperi de la un site care stii clar ca e de incredere si nu te duci ca prostul la prima bomba de site. In principiu, daca ai probleme cu produsul (nu-ti place sau nu functioneaza), ai termen 30 de zile sa-l returnezi la companie si ti se dau banii inapoi.

Eu sunt un fel de Coriolan Nepriceputeanu in ale bancilor si toate cele, dar pot sa zic ca daca-ti iei masurile de precautie necesare, nu prea ai cum sa iei leapsa.

| laptopnews explică (pentru Captoresque):

Cam asa e, Sasha! Multumim pentru raspuns! Speram sa le fie de ajutor si altor utilizatori interesati de acest subiect! happy

| Estera123 a răspuns:

In general, cand nu intentionez sa cumpar ceva dar gasesc ceva ce imi place, platesc cu cardul, pentru ca nu imi place sa tin banii la mine (si cea mai buna explicatie este ca ii cheltuiesc). Atunci cand ma duc 'chitita' sa cupar un anumit lucru iau banii la mine.

| laptopnews explică (pentru Estera123):

Cam asa se intampla de obicei! happy Cardul e, sa zicem, pentru astfel de situatii "de urgenta"! Multumim pentru raspuns!

| myruna2012 a răspuns:

Da, eu mereu platesc cu cardul la cumparaturile online.
Eu locuiesc in alta tara si nu am cum sa ma complic aici.

| laptopnews explică (pentru myruna2012):

Presupun ca nu au existat incidente, nu? happy

| myruna2012 a răspuns (pentru laptopnews):

Nu au existat incidente!

| laptopnews explică (pentru myruna2012):

Multumim pentru raspuns! happy Un an mai bun si mai frumos!

| myruna2012 a răspuns (pentru laptopnews):

Multumesc, la fel si voua!

| laptopnews explică (pentru myruna2012):

Multumim!

| Sănduțța a răspuns:

Hei.Da se poate plati prin carduri(cel putin eu am platit_)

| laptopnews explică (pentru Sănduțța):

Multumim pentru raspuns! Si noi platim din cand in cand! happy

| GoddessMaui a răspuns:

E o tampenie. Am supermarket-urile aproape de mine, Edeka, Norma la 5 minute, Real la 20 de minute, Penny la 10 minute, Aldi, Lidl, Netto la cateva zeci de minute. Imi ia 10 minute sa ma pregatesc, 2 minute sa cobor scarile si 5 secunde sa deschid 2 usi (de la intrare la mine si de la bloc). Imi belesc ochii mai bine la produse {tip! produsele din raft, cele din spate sunt mai proaspete, pe celelalte le baga in fata sa fie vandute}. Imi mai amintesc de ceva, zaresc altceva si uite asa de bine imi fac eu cumparaturile. Miscare + aer curat = sanatate.

| mixxjim a răspuns (pentru GoddessMaui):

Era vorba de cumparaturi de alta natura decat cele alimentare (electronice si electrocasnice, haine, jucarii etc) din alea cred ca sunt foarte putini care cumpara pe net. E multa lume care lucreaza foarte mult, sau au copii mici, sau nu se pot deplasa din alte motive (boala, transport aiurea etc) si atunci mai fac cumparaturi si de pe net, unde deseori sunt chestii pe care nu le gasesti in comert.

| GoddessMaui a răspuns (pentru mixxjim):

Am cumparat si eu niste aparaturi de pe internet, sau le poti da comanda dintr-un catalog. Astea sunt ok si se cumpara rar, dar cred ca se referea la toate.

| laptopnews explică (pentru GoddessMaui):

Ne refeream in general la cumparaturile online! Atunci cand vrei un produs pe care l-ai gasit intr-un magazin online si din varii motive nu ti-l poti cumpara "offline", din magazin. Cum procedezi in aceasta situatie sau cum iti e mai la indemana? Platesti cu cardul, ramburs? happy Multumim pentru raspunsuri!

| GoddessMaui a răspuns (pentru laptopnews):

De pe site-urile suspecte, prefer cu ramburs. Celelalte care le stiu de la alte cunostinte si le-au folosit si ei, deci sunt sigure, cu cardul.

| laptopnews explică (pentru GoddessMaui):

Am inteles! happy Multumim pentru raspuns! happy

| Timeea2001 a răspuns:

Nu

| allison20 a răspuns:

Eu prefer plata cu bani cash.

| DeyutzaDeea a răspuns:

La cumparaturile online se poate plati si cu cardul, dar in general daca cumperi ceva online ti-l aduce acasa si atunci platesti...

| kitty_9669 a răspuns:

Nu platesc cu cardul, este nesigur

| octha a răspuns:

Nu cred ca ai altfel cum sa faci plata atunci cand cumperi online decat cu cardul.nimeni nu-ti primite produsul acasa si astepata pe urma sa dai banii.mai poate sa fie si chestia ca iti da produsul, tot trebuie sal platesti, dar de obicei daca nu esti multumit de el il poti returna primind banii inapoi.acum nu se mai trimit banii prin curier mai ales la firme.cumparat online se considera si atunci cand un prieten sau o persoana are un pc de exemplu si faci transfer de bani de pe un card pe altu.cand se ajunge sa primeasca banii in mana nu se mai numeste online ci cash.este riscant, avand in vedere ca multi fac "smecherii" cu site-urile si nustii care e sigur si care nu.

| victorandrei a răspuns (pentru octha):

"acum nu se mai trimit banii prin curier mai ales la firme" - la eMAG, dc-shop, pcgarage se plateste ramburs daca vrei adica LA CURIER cand ajunge produsul. Ti-am dat doar 3 exemple, daca vrei lista completa ma anunti. Induci omul in eroare.
Majoritatea celor care vand produse online au si optiunea de plata RAMBURS.

| octha a răspuns (pentru victorandrei):

Vroiam sa subliniez ca e mult mai avantajos sa platesti numerar decat bancar.asa vezi produsul in fata, il poti si testa( care se pot testa pe loc), poate are un defect.e cam mare mafia celor care fac site-uri care induc omul in eroare si iei teapa pe unele site-uri.nu incurajez acest mod de plata, si cu cat e mai mare suma transferata cu atat ti se percepe un comision mai mare.dar fiecare face cum vrea.

| laptopnews explică (pentru octha):

Cand platesti ramburs nu asteapta nimeni sa testezi produsul! Se pot returna daca nu esti multumit de ele! happy La fel si cand cumperi din magazin!
Multumim pentru raspunsuri!

| Lydia28 a răspuns:

La indemana!

| laptopnews explică (pentru Lydia28):

Multumim pentru raspuns! Un an mai bun! happy

| Elizabethzutzu a răspuns:

Nu...

| Parkmin a răspuns:

Nu nu am incredere

| laptopnews explică (pentru Parkmin):

Multumim pentru raspuns! Ai avut pana acum incidente?

| MetfeXs a răspuns:

Nu!

| Mihai_Alexandru_Anca_1957 a răspuns:

Da pentru ca unele site-uri (magazine online) ofera transportul gratis pentru asemenea plati cu cart sau TB, OP (ordin de plata/transer bancar)

| laptopnews explică (pentru Mihai_Alexandru_Anca_1957):

Asa este, uneori ai aceasta facilitate! In felul acesta esti scutit de un drum la magazin si nici nu ai costuri suplimentare pentru livrare! Multumim pentru raspuns!

| Alinaalinutza33 a răspuns:

Eu cred ca e prea riscant! refer sa platesc cand mi-l da

| REKcode a răspuns:

Nu platesc cu cardul

| Mada12345 a răspuns:

Nu am platit niciodata cu cardul