| Hoodcheck a întrebat:

Daca am implinit 18 ani in luna mai, primesc alocatia si in luna iunie fara sa depun actele? Ca stiam ca se ia din luna precedenta.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Statul îți va da tot din urmă. Deci îți ridici alocația ca de obicei.
La fel am făcut și eu cu mai mult de 20 de ani în urmă: m-am angajat direct ce am terminat școala, și în prima lună de salariu am luat și salariul și alocația -pentru că aceasta se dădea din urmă. Nu împlinisem 18 ani ca tine, dar ca angajat nu mai aveam dreptul la alocație. Totuși aveam dreptul să o ridic pe cea din urmă.
Și tu ai dreptul să iei alocația din urmă; că așa figurezi și în evidențele lor.

1 răspuns:
| DeMicUnCălător a răspuns:

Cred că da, ai să primești incă o alocație.
Apropo. Căt e alocația ta?