| nyoentox2002 a întrebat:

Am și eu o întrebare! Ce taxe se plătesc obligatorii la stat dacă ai minim un angajat sau câțiva angajați?
Mă refer dacă imi fac SRL

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În România, dacă îți înființezi un SRL și ai angajați, vei fi responsabil de plata următoarelor taxe și contribuții OBLIGATORII la stat:
- contribuția la asigurările sociale (CAS) - parcă 25% din salariul brut al angajatului
- contribuția la asigurările sociale de sănătate (CASS) - 10% din salariul brut al angajatului
- contribuția la fondul de șomaj - 0, 5% din salariul brut al angajatului
- impozitul pe venit (16%) reținut la sursă din salariul brut al angajatului și plătit de către angajator

Astea sunt taxele și contribuțiile principale, dar există și alte obligații fiscale, cum ar fi impozitul pe profit și TVA-ul, în funcție de activitatea și veniturile SRL-ului tău.

| nyoentox2002 explică (pentru anonim_4396):

La stat o să plătesc altfel la angajați la glovo pe 8 ore se platesc cam 330 lei/8 ore indiferent de câti bani fac!
Eu nu îmi deschid chiar afacere, vreau să devin flotă!
Adică glovo îmi dă banii angajatilor, le iau un comision de 10%, le scad și cartea de-a munca și apoi le trimit restul!
Eu întrebam ce taxe sunt obligatorii
Știam că 16% plătești daca nu ai angajați și cam atât
Și dacă ai angajați parca numai 1% dar nu știu sigur daca mai este ceva!

| StoicAnalysis a răspuns (pentru nyoentox2002):

Pai le platesti toata cartea de munca. Trebuie sa le dai minim 3000 de lei brut in momentul actual. Pe fiecare angajat trebuie sa platesti minim 3000 si ceva cam pe acolo. Aproape jumatate se duc la stat, in timp ce restul se duc la angajat. Asta daca le faci contract la 8 ore.

| nyoentox2002 explică (pentru StoicAnalysis):

Nu știi cum e la glovo la glovo e altfel! Cartea de munca e diferită, la un loc de munca obișnuit da trebuie sa plătești vreo 45 pentru un angajat, pentru că e un salariu fix dar la glovo nu e fix și se dau banii la săptămână
De exemplu daca un curier glovo face 1500 lei in aplicatie pe o săptămână mai rămâne cu vreo 1000 adică scazi comisionul flotai 10% apoi 330 cartea de muncă
Cartea de munca la glovo pe lună ar fi undeva la 1200 lei pe lună indiferent de cat faci, poți să faci și 10000 lei că cartea de munca e aceeași!

| suntserios a răspuns (pentru nyoentox2002):

Cartea de munca nu mai exista in sine de vreo 10-15 ani. Nu mai insista ca platesti "cartea de munca". Nu exista asa ceva.

Le platesti salariu normal cu taxele aferente sau colaborezi cu ei daca au pfa sau srl.

in rest taxele la srl sunt 1% din venit daca ai un angajat minim.
16 % din profit daca nu ai angajati

si 8% dividente, la care mai platesti cas si cass raportat la plafoanele de salarii minime pentru banii din dividente.

| nyoentox2002 explică:

Cum e alt domeniu, dar pe mine mă interesează să devin flotă și să iau comisioane de pe angajați

| nyoentox2002 explică:

Dmn nu mă refer la flotă de mașini! Eu mă refer la flotă partenera la glovo sau tazz e cu totul altceva! Flota aia angajează persoane și le ia comisioane, gen flota la glovo nu trebuie sa investească, doar primește banii de la glovo pe care trebuie să plătească la angajati, numai că *** îți iei un comision de pe fiecare și aia e!

| nyoentox2002 explică:

Nu înțelegi, ăla e partener nu patron!
Și ce treabă au mașinile? La glovo și tazz toți au vehicule personale, mașina, scuter, trotineta electrica, bicicleta
De exemplu eu fac 1500 lei in aplicatie, glovo da flotei 1500 lei că sa mă plătească pe mine, daca ai carte de muncă din aia 1500 lei își scoate 10% adică 150 lei, apoi 330 lei cartea de muncă pe 8 ore și tu ramai cu restul
adică 1020 lei