| Faranume242424 a întrebat:

Dacă cineva face un transfer bancar și pune numele greșit al beneficiarului, dar ibanul bun, acela va mai primi banii?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de banca primitoare.
Este posibil sa returneze sau sa suspende banii, mai ales daca numele destinatarului este complet diferit de titularul contului sau de cei care au drept de semnatura, caz in care sa ceara clarificari de la expeditor.
Alte banci baga in cont suma "la gramada", urmand ca titularul sa aiba eventuale "batai de cap" cu clarificarea sumei.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Faranume242424):

Literele sau doar ai inversat numele si prenumele?
Daca doar cel din urma, atunci nu este problema, in diferite locuri ordinea se scrie diferit, doar trebuie sa existe.

| Gabriele2016 a răspuns (pentru Bula):

Buna seara daca s-a gresit decat o litera banii vor intrat?

| Bula a răspuns (pentru Gabriele2016):

Daca este doar o litera fresita in nume, atunci nu cred ca ar fi motiv de neplata.
Principalul este ca codul IBAN sa fie scris corect!

| Hammurabi a răspuns:

Da, dacă IBANul e corect, banii vor ajunge în cont.
Mie mi s-a întâmplat să scriu cu totul alt nume decât posesorul contului și banii au ajuns în cont. Trimiși de la ING la BRD.

| AwGenetix a răspuns:

Da.