| anonim_4396 a întrebat:

Dacă după decedarea unei persoane, apartamentul in care stau ei va fi lăsat moștenire mie si încă la doua persoane, exista posibilitatea ca prin plătirea unei sume convenabile celorlalte doua persoane sa îmi revină apartamentul doar mie? Dacă da, care ar fi suma, apartamentul e intr-o zona centrală, având 2 camere, renovat, geamuri termopan, balcon deschis, usa noua

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti cumpara partea lor, daca o sa cadeti de acord.
Cat despre pret nu se poate spune, avand in vedere ca poate diferi foarte mult (chiar si cu 1.000 euro/mp), in functie de localitate, zona din cadrul localitatii, materialul de constructie, vechimea blocului, vecinatati, acces la institutii si magazine, etc.
Va trebui sa te interesezi la un notar public din localitate sau vecinatate, notarii au valoarea minima pentru constructii. De asemenea te poti interesa la cei care au vandut/cumparat apartamente in zona.

| anonimg a răspuns:

Da, se poate să le oferi celorlalte două persoane partea lor din prețul imobilului. Dar cât este prețul imobilului, asta nu putem ști. Trebuie să cauți pe situri gen olx apartamente de vânzare din zona ta și să vezi care este prețul pieței.
Prețul nu îl poți stabili singur, ci trebuie să fie și ceilalți doi de acord cu el.

| Bondarel99 a răspuns:

Vreo 30-40000 euro...

| Raducons a răspuns:

Se poate dupa ce se face intabularea, puteti face act de vanzare cumparare, daca ceilalti sunt de acord sa vanda fiecare partea.
Suma se poate afla in functie de pretul apartamentelor in zona, suprafata. localitate. Este greu sa dea cineva de ex o suma pe nevazute.

| anonim_4396 explică (pentru Raducons):

In mare am oscilat cu ei, le-am zis ca le pot da la fiecare 20.000€ pentru asta, însă mai am de așteptat 4-5 luni pentru a putea sân le ofer integral

| venividivici2017 a răspuns:

Ba ce va mai bucurati,parca asa reiese, nu? Mai bine preocupa-te de acea persoana, tu, familia ta, ca asa e normal acum. Apoi lasa banii si "dujmaniile" astea rromanesti!

| anonim_4396 explică (pentru venividivici2017):

Nu e o parte apropiată din familie, cel puțin cu mine, nu suntem frați, suntem veri, dar f indepartati