| anonim_4396 a întrebat:

Daca retrag bani din binance in revolut prin swift usd si revolut imi va cere pe viitor sa demonstrez provenienta fondurilor disponibile in conturile curente din revolut, cum voi demonstra? Voi trimite screenshoturi cu mailurile sau cu ce mai exact sa arat la revolut ca banii aia is din binance? (pe binance ii fac mai mult din minare si castiguri proprii declarate ulterior la stat si impozitate ca si castiguri din alte surse).

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai atunci ai la binance la fel ca revolut un "extras de cont". A trebuit sa imi scot de la revolut ca m-a intrebat anaful de unde am primit 1000 de lei. Dar faza e ca e cam in afara legii sa nu iti lichidezi veniturile din trading si crypto. Adica sa le muti din cont virtual in cont virtual. Se taxeaza cand le bagi in contul fizic. Dar tu poti sa ii folosesti cat timp sunt in revolut

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca o sa iti ceara revolut nimic

| Decebal91i a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca iti intra sume mai mari in cont crede-ma pe cuvant ca iti cere. Am prieteni care au revolut ( ei prinesc salariul pe revolut ) si le-a cerut o data sa trimita poze cu fluturatii de salariu din ultimele 3 luni ca sa se asigure ca is bani legali

| Decebal91i a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti multumesc de raspuns nu stiam ca pe binance poti vedea extras. Dar ce ai vrut sa zici? Anaf nu poate vedea activitatea revolut? Ca ai zis ca banii se taxeaza abia cand intra in contul fizic. Eu stiu ca Revolut a primit licenta bancara in multe tari ( in Romania a primit prin banca Libra bank care e banca fizica. ). Adica daca eu primesc banii in Revolut am voie sa nu ii impozitez? Statul nu o sa vada?

| anonim_4396 explică (pentru Decebal91i):

Anaful trebuie sa depuna o cerere ca sa primeasca informatiile tale de pe revolut, adica sa te caute. Asta doar la venituri mari. Si din cat am cautat eu si am intrebat, anaful a spus clar ca se taxeaza pe ce scoti din acel cont de investitii ori de pe revolut ori de altundeva. In momentul in care vrei sa cheltui acei bani sau faci o tranzactie sau scoti la bancomat, se aplica taxa pentru trading si trebuie declarata aceasta activitate. La revolut e cam greu, stai in aplicatie la support si ii astepti pana iti trimit pe mail extrasul de cont. Apoi la anaf te inregistrezi pe SPV si depui o declaratie, adaugi acolo orice document care arata sursa veniturilor cum ar fi un extras de cont

| Decebal91i a răspuns (pentru anonim_4396):

Si pe skrill anaf poate sa vada activitatea? Skrill, netteler... etc? Cred ca cel mai ol ar fi sa fac cont la banca fizica in valuta atunci ( nu vreau sa ma complic cu revolut daca e asa sa vada si acolo tot ce fac ). Ma gandeam sa fac ori in gbp ori in usd ( la gbp e 1.5£ taxa de retragere iar la usd e 30$ taxa la binance de retragere. Plus ca la gbp e si rata de schimb valutar mai buna ). Tu ce imi recomanzi gbp sau usd in ce sa tin banii? ( in euro nu se poate din binance poate la alte exchangeuri nu stiu )

| anonim_4396 explică (pentru Decebal91i):

Pai atunci ai la binance la fel ca revolut un "extras de cont". A trebuit sa imi scot de la revolut ca m-a intrebat anaful de unde am primit 1000 de lei. Dar faza e ca e cam in afara legii sa nu iti lichidezi veniturile din trading si crypto. Adica sa le muti din cont virtual in cont virtual. Se taxeaza cand le bagi in contul fizic. Dar tu poti sa ii folosesti cat timp sunt in revolut