| Ieusântanalfabet a întrebat:

Dacă vând un produs pe olx în valoare de 8000 de lei prin fan curier se poate să-mi restituie banii ramburs prin plic, adică sa vina curierul cu ei acasă? Stiu ca se poate dar ma gândesc ca fiind o suma destul de mare poate exista anumite cerințe gen card, cont bancar?

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Gindeste te ca poate fi o țeapa dai produsul si numai vezi niciun ban, nu te risca sa vinzi pe olx de sume asa mari decat cu predare la fața locului si cu banii pe loc nu in plic nu in cont ca risti sa nu i mai vezi banii.

| Violleta2022 a răspuns:

Curierul nu-ti va aduce 8000 de lei acasa, ci iti va da aviz sa mergi la sediu la ei sa-ti dea acei bani.

| VoidEternal a răspuns:

Max 5000 ramburs la curier

Răspuns utilizator avertizat
| blackann a răspuns:

Nu te lua dupa violetta, sa se duca ea la sediul olx dupa bani rolling on the floor vai de ea.

nu, curierul nu iti aduce banii, ci ii vei primi direct in contul bancar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

8000 lei bani în mână, nu ai sa vezi curier făcând asta. Cere banii cumpărătorului înainte, in cont, înainte de a trimite produsul. Asa știi sigur ca are intenția de a cumpăra produsul. Dacă comanzi de pe eMAG un iMac de 40.000 lei, atunci nu vei plăti cash la curier. Ci în avans, cu cardul.

| adryang78 a răspuns:

Fiind sumă peste 5000 de lei, va trebui să-i ridici de la sediul firmei de curierat. Nu ai cum să iei țeapă, cel mult destinatarul să refuze coletul și să ți se întoarcă, asta însemnând că vei suporta costurile de expediere. Dar în niciun caz curierul nu va lăsa coletul dacă nu încasează contravaloarea.