| roberthuzmezan a întrebat:

Salut, dacă trimit un colet cu ramburs prin curier, exista din câte știu varianta sa îți vina banii fie în plic fie în cont. Dar ce date trebuie specificate când vrei ca banii sa îți vina în cont. Ca din câte știu când îți vin în plic mai exista o taxa ce trebuie platita

6 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

COLET = obiect care iti vine acasa (de ex. pompa DE MARE adacime din care scoti apa potabila)
ramburs = bani RRRRRRRRRRRRRRREALI, pentru ORICE (inclusviv ce am scris mai sus), si pe care trebuie sa ii platesti cand vine curierul sa iti dea aparatul de mai sus!

nu, NU, ai nici o solutie *REAL* ALTERNATIVA, la ce am scris mai sus, dar, SUNT CURIOS, POATE ESTI SEFUL MAFIEI SI... STII MAI BINE!

| cristi202 a răspuns (pentru ziftode):

Bani reali platiti de cel ce cumpara, in sistem ramburs, curierului, insa cel ce vinde, cum primeste acei bani? Curierul ii ia, insa cum ajung la cel ce a vindut obiectul? Sunt interesat, pentru ca nici eu nu stiu, am apelat la ramburs doar cu posta romana pana acum cand am vindut ceva.

| ziftode a răspuns (pentru cristi202):

Nici eu nu am trimis niciodata cu ramburs prin curier
ar trebui sa fie la fel ca, la ramburs
adica te duci acolo unde ai depus coletul si ridici banii
sau tii aduce curierul acasa (pentru asta cred ca iti ia un comision in plus)

| roberthuzmezan explică (pentru ziftode):

Tu cred ca ai avut un atac cerebral când ai scris răspunsul asta

| ziftode a răspuns (pentru roberthuzmezan):

Saaaaaau, eram beat bine big grin
alte intrebari? big grinbig grin

| Demidol a răspuns:

Numarul contului, Banca unde este deschis (inclusiv localitatea), Iban-ul, numele titularului.