| anonim_4396 a întrebat:

Daca vrei sa obtii 10 000 ron pe an dobanda, cati bani trebuie sa ai depusi?
Cat % e cea mai mare dobanda?

11 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Cea mai mare dobânda pe care am văzut-o este de 2.5% la depozitul la termen de 3 ani.

| CodrutElian1990 a răspuns:

In prezent dobanzile sunt mizerabile. Cele mai bune dobanzi sunt in jur de 2-2.5%. Dobanda de 10000 o obtii daca ai depusi 400000-500000 lei.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca depui in euro, la unele banci - ex. BRD - dobanda este zero, iar daca vrei sa-i scoti trebuie sa dai 40 de centi la suta de euro.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu exista asta, nu stiu BRD dar ma indoiesc de mi se indoaie ca nu au conturi de economii
iar la ING e la fel, in contul de card primesc praful de pe toba, in ala de economii odata la 3 luni primesc un leu si ceva daca am tinut 1500lei in el 2-3 saptamani

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Daca nu esti documentat nu-ti da cu parerea. BRD, BCR, UniCredit nu dau dobanda la euro, BT, ING, si Unicredit de la termen de 1 an in sus dau dobanda 0, 01% La retragere bancile practica un comision de 1-2%. Deci comisionul de retragere il realizezi din dobanda - a bancile care dau - in decurs de 100-200 de ani.

| Apokales a răspuns:

Nu am incredere in banca, personal. Mai bine ii investesti in imobiliare, cumperi cateva terenuri in jurul unui oras emergent si astepti sa se extinda mai mult centrul, civilizatia pana la ele. Asa le creste pretul si tu le dai in chirie pe mai multi bani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce i-ai tine in banca?
poti cumpara obligatiuni corporative cu 8% net pe an, deci ai nevoie de 125000 ron, sau poti lua si actiuni si castigi procent mai mare, deci ai nevoie de mai putin.

| Whitesnake99 a răspuns:

500.000 € la 2%

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Whitesnake99):

Problema e ca nici naiba nu iti da 2% la EUR. Ca te refereai la 500.000 EUR in lei, ok, insa leii aia se vor deprecia cu mai mult de 2% pe an datorita inflatiei. Acum la CEC au cea mai mare dobinda la depuneri dintre toti, vreo 3%.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Whitesnake99):

Lei

| TeodorescuAndrei a răspuns:

In România?! Probabil 100 de milioane...de Euro! rolling on the floor