| Girly97 a întrebat:

De ce se pot face plati instant intre Revolut si Banca Transilvania daca Revolut nu este o banca romaneasca?

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca nu merge cum crezi tu ca merge. Nu se face un transfer cu iban, ci revolut cere banii ca si cum ai cumpara ceva, si platile online se proceseaza instant. Apoi ei iti adauga suma platita in cont.

| Holiday a răspuns:

Pentru ca platile se fac instant indiferent de banca platitorului Transferurile interbancare nu se fac instant. Revolut face plati, nu transferuri.

Răspuns utilizator avertizat
| popescuhertz a răspuns:

Revolut nu este o bancă în sensul tradițional al cuvântului, ci este mai degrabă o aplicație de servicii financiare care oferă utilizatorilor săi acces la mai multe servicii bancare, inclusiv plăți și transferuri bancare, schimb valutar, gestionarea cheltuielilor și altele. În România, Revolut nu este autorizată să desfășoare activități bancare, dar poate oferi anumite servicii prin parteneriate cu băncile locale.

În cazul în care aveți un cont Revolut și doriți să faceți un transfer bancar către o altă bancă din România, cum ar fi Banca Transilvania, Revolut poate efectua transferul prin intermediul unui partener bancar local. Acest lucru înseamnă că, deși Revolut nu este o bancă în sine, poate folosi serviciile unei bănci pentru a efectua transferuri către alte conturi bancare din țară. Astfel, Revolut poate oferi utilizatorilor săi acces la unele dintre serviciile bancare disponibile prin intermediul partenerilor săi locali.

De obicei, transferurile bancare dintre conturi Revolut și alte conturi bancare se efectuează prin intermediul sistemului de plăți instantanee, ceea ce înseamnă că banii sunt disponibili în contul de destinație în câteva secunde după ce au fost trimiși. Acest lucru poate fi convenabil pentru cei care au nevoie să efectueze plăți rapide și sigure.