| anonim_4396 a întrebat:

Din ce este alcatuit sistemul unitar de bugete?

3 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Sistemul unitar bugetar - Bugetul de stat prevede şi autorizează în formă legislativă cheltuielile şi resursele statului, având character obligatoriu fiind supus aprobarii Parlamentului. Reprezintă un act de previziune a resurselor publice şi a modului de utilizare a acestuia, elaborându-se pe o perioada de un an. Legea bugetului de stat este influenţată de concepţiile politice, economice şi sociale specifice fiecărei perioade.Ca document oficial, bugetul de stat evidenţiază nivelul aprobat al cheltuielilor ce se vor efectua în viitor şi mărimea veniturilor ce pot fo mobilizate la dispoziţia statului.

| canarita a răspuns:

In mod sigur din banii nostri pe care ni-i fura Guvernul prin taxe si impozite... dar cui ii mai pasa din ce e alcatuit... bugetul unic

| Annitu a răspuns:

Din 22 de litere : s, i, s, t, e, m, u, l, u, n, i, t, a, r, d, e, b, u, g, e, t, e.tongue