| aSH a întrebat:

Doresc sa creez un site gen bursa cu licitatii online, vanzator cumparator. Ma poate ajuta cineva cu mai multe detalii cum pot face acest site si de ce am nevoie pentru a putea sa il pornesc?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Cunoştinţe în HTML, CSS, PHP, JavaScript, JQuery, Python (cred că am uitat sau adăugat, nici eu nu mai ştiu bine) + server + un certificat SSL pentru protocolul HTTPS, because se lucrează cu bani.
Iar serverul și certificatul SSL costă tone, deci mai bine cauți un site ca Wix, plătești o subscripție (abonament) lunară sau anuală și-l customizezi cum vrei tu (parțial).

| Manescu_Cristina_1985 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Certificatul SSL costa tone? Serverul costa tone? Serios?
La cca. 10-15 lei pe luna ai si server cu trafic 5000+ si SSL.
Zici tu ca iti trebuie HTML, CSS etc? Nu poti sa lucrezi in Wordpress? Tu ai cunostinte sau ai dat un search pe google ca sa iei funda?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Manescu_Cristina_1985):

Nu chiar, am văzut mai demult că un certificat SSL costă peste 100$ pe an.
Nu am dat search acum, am dat unul acum câţiva ani, probabil lucrurile s-au schimbat de atunci.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa stii programare, la modul destul de serios