Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

E legal sa fac haine si sa le vand pe Instagram cu ce pret vreau eu?

Vreau sa imi deschid un shop pe Instagram si am vazut pe internet ca cica trebuie sa faci un milion de lucruri inainte: sa iti faci PFA, sa inregistrezi numele firmei nu stiu unde drqq, sa platesti taxe la stat...
Daca pur si simplu fac niste tricouri si le postez pe Instagram si pun de ex. pretul de 100 de lei pe tricou si le vand, ce se intampla? Doar nu o veni politia la usa, nu?
Sau daca e ilegal sa fac asa, macar vreau sa stiu tot ce trebuie sa fac, concret. De la A la Z.

Edit: sa raspunda doar cine stie CONCRET tot ce trebuie facut de la A la Z.

8 răspunsuri:
| Alverto a răspuns:

Tu? Faci haine? De unde faci haine daca nici nu știi unde se înregistrează o firmă?
Du-te la Registrul Comerțului

| anonim_4396 explică (pentru Alverto):

Eu da. Facut haine.
Ma cunosti cumva personal de ani de zile in viata reala, de intrebi "Tu?" cu atata aroganta?

Am cautat pe net si am gasit prea multe informatii diferite. Ba ca trebuie sa duci colo, ba dincolo si sunt in ceata.

| Alverto a răspuns (pentru anonim_4396):

E clar o greșeală de autocorector, dar când nu avem ce face și nu avem argumente decurgem la a ne lua de cum scrie celalat? laughing
Și nu am spus tu cu aroganță, de unde ai dedus aroganta prietene? Ai calculator NASA și detectezi prin ecran cum a scris celalat?
Te am întrebat tu pentru că era normal să te întreb, doar nu voiai să te întreb voi din moment ce nu ai specificat că lucrezi cu alții
Dar cum faci haine daca nu ai firmă? Este ilegal sa vinzi ceva industrial când nu ai firmă, pentru că nu e ca pe OLX
Du-te la registrul comerțului pentru că cei de acolo îți vor spune ce trebuie sa faci daca nu înțelegi din articolele de pe internet, pe care le am citit și eu de asemenea și sunt ușor de înțeles

| anonim_4396 explică (pentru Alverto):

Nu m-am luat de cum ai scris tu, bff-ul meu, nu mai trage concluzii aiurea.
Si trebuia sa te exprimi in alt mod. Nu "Tu?". Ci sa intrebi daca eu fac hainele sau daca le face altcineva.

Din cate se observa, e foarte greu sa dai un raspuns civilizat si respectuos. Dar de ce sa dai dovada de educatie cand poti lua oamenii peste picior, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Astept ziua cand "oamenii" isi vor asuma greselile, si nu vor mai da vina pe "auto corector". Nu cred ca o s-o apuc vreodata dar speranta moare ultima...

| DanaDaniellllla a răspuns:

Poți avea o pagină media online, însă succesul nu este garantat. Vânzarea presupune și plată, de aceea este necesar să ai PFA.

| Lorastan123 a răspuns:

Da,poti draga mea, multe vand la dublu un anumit lucru, adică pret exagerat si nu au nicio problemă

| Hirol a răspuns:

Nu poti face asta fara sa dai jumatate din bani la stat. Si nu o sa faci niciodata suficienti bani din asta singura incat sa merite bataia de cap