| Girly97 a întrebat:

Buna dimineata! Imi poate spune cineva fara rautare si fara jigniri cam pe unde ar trebui sa furnizez noul meu act de identitate pe care il voi schimba saptamana aceasta sau saptamana viitoare la implinirea varstei de 25 ani?
Am folosit actul de identitate primit la majorat in atatea locuri in acesti 7 ani (la vot, la banca etc), incat ca nu mai stiu unde ar trebui sa furnizez noul act!

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu trebuie sa stii tu, vor avea grija altii sa iti ceara datele cand va fi nevoie. Pina atunci, poti sta linistita.
Exemplu: avand cont la ING Bank, uneori mi se cere reactualizarea datelor. Cind imi voi schimba buletinul, la urmatoarea reactualizare de dupa schimbare, am ocazia de a schimba datele din buletin.

| darrio2007 a răspuns:

Il „furnizezi" acolo unde ti se cere.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Schimbarea BI nu necesita modificări nici unde nici la Banca decât atunci când îți schimbi domiciliul.

| blackann a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ba da, bancile bune, cum ar fi ing iti cer reactualizarea datelor. este si normal.

| Vântulalb a răspuns:

In primul rand anunti la Banca unde ai cont de schimbarea datelor. Te duci cu noul CI la ghiseu ca ei sa faca modificarea.
In rest, unde si cand ti se cere.