| anonim_4396 a întrebat:

Eu si cu tatal meu ne-am hotarat sa facem 2 conturi bancare la BRD el vrea sa isi faca un cont economic( sau cum se numeste) si eu o sa imi fac un cont curent cu card visa
Intrebarea mea este daca eu vreau sa imi cumpar un portofel de exemplu cu cardul nu trebuie sa imi aprobe parintele achizitionarea? Sau exista o limita de bani de cheltuit pe zi?
Am 14 ani apropo

P.s scuze de categorie

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa cumperi singur cu cardul si nu exista limita de suma, singura limita este suma pe care o ai pe card, nu poti cheltui mai mult decat ai.

| ForMee a răspuns (pentru Ioandelasal):

Chiar daca am sub 18 ani?

| Ioandelasal a răspuns (pentru ForMee):

A, chiar si minorii intre 14-18 ani pot face acte de dispozitie, respectiv sa cumpere singuri, dar pe sume mai mici, pana la cateva sute de lei.