| Alucard248 a întrebat:

Exista o lege care imi permite sa anulez un act constitutiv? Sunt elev la un liceu cu profil economic si avem firme de exercitiu/fictive, ulterior am fuzionat prin actul constitutiv cu un coleg, si dupa o mica neintelegere, vreau sa anulez acel act constitutiv si sa revin la vechea firma, cu capitalul social initial.Si ar trebui sa prezint profesoarei o metoda prin care sa anulez actul constitutiv fara sa apelez la ea. Dau funda!
Multumesc.

1 răspuns:
| Korkodeln a răspuns:

Depinde daca asociatul pe care vrei sa il excluzi este de acord sau nu:

- Daca este de acord: modificati statutul sau actul constitutiv sa ia in considerare retragerea voluntara, vezi Art 226 din legea 31/1990 pentru formalitati, daca nu ai in statut prevederi pentru retragerea voluntara, trebuie hotarare judecatoreasca.

- Daca nu este de acord, e foarte complicat, in principiu daca nu poti dovedi ca nu si-a indeplinit atributiile sau ca mai are o firma cu acelasi obiect de activitate e foarte greu, altminteri toti si-ar exclude asociatii cand dau de bani happy
In principiu trebuie sa deschida asociatii cu majoritatea partilor sociale o actiune judecatoreasca in acest sens si instanta se pronunta daca accepta sau nu:
https://lege5.ro/......ge-31-1990