| Maria_Lisa_1980 a întrebat:

Am o problema...deci, nu am menstruație, sunt slaba, și mănânc bine de obicei. Și sâni mei is prefecți pentru vârsta mea (12 ani) doar ca fetele de la mine in clasa au sânii mai mari, și ma fac,, apa plata", și nu, NU O SA CER ceva de mărire a sânilor, dar puteți:
1. Sa îmi ziceți ce sa fac so confrunt pe fata aia
2. Oare care sunt semnele de menstruație cum ar fi înainte de o luna (sunt bine dezvoltată, par la substrat, par pubian, par pe mâini și picioare, și mai ales secreția vaginala (mi-a venit la 9 ani jumate)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe aceasta tema nu prea poti da replici care sa fie in fvoarea ta, poti doar sa o ignori. De regula pe baza observatiilor a reiesit ca procesul de maturizare a organelor de reproducere feminine, in unele cazuri poate sa inceapa chiar si cu 1-2 ani inainte de data producerii efective a primei menstruatii. De obicei schimbarile se manifesta prin aparitia unor modificari specifice privind atat aspectul exterior al corpului fetelor care sunt de natura fizica, cat si modificari interne de natura hormonale. Apropierea momentului de incepere a primei menstruatii care in termeni medicali este denumita MENARHA, este semnalata de aparitia scurgerilor de secretii vaginale care umezeasc zona vulvei (si interiorul vaginului) si se produce neplacuta patare a chiloteilor in portiunea care este in contact direct cu "pasarica". Trebuie sa stii ca reprezinta scurgeri absolut normale care prevestesc aparitia menstruatiei intr-un viitor destul de "incert" insa nu foarte indepartat. Menstruatia este un proces fiziologic care incepe la varsta pubertatii, in jurul varstei de 10-12 ani si se va produce ciclic/periodic si se va repeta de-a lungul vietii femeii pana la aparitia menopauzei care de regula se instaleaza in jurul varstei de 48-55 de ani. In general menstruatia apare in momentul in care fetele ajunge la pubertate si incep sa li se dezvolte si inmugureasca sanii si apare pilozitatea prima data la subrat si pe urma si la "pasarica". Acest lucru se produce de obicei in jurul varstei de 11-12 ani insa se poate produce mai devreme cu 1-2 ani sau mai tarziu pana in jurul varstei de 16 ani. In cazul in care fata intretine relatii sexuale inainte de a avea prima menstruatie, acest lucru nu va influenta momentul de aparitie a menstruatiei la o data ulterioara. Prima scurgere menstruala s-ar putea sa fie semnalata prin dureri abdominale si simptome premenstruale de intensitate variabila urmate de scurgeri de menstra care de regula sunt extrem de slabe si totul se poate reduce pur si simplu la cateva picaturi de sange de culoare mai inchisa la culoare, maronie si chiar urme/resturi de tesuturi mucilaginoase. Numai in cazuri menstruatia poate fi mai consistente si sa curga 1-2 zile, dar in mare si aproape sigur cam acesta este modul de incepere a primei menstruatiei. big grin

| Maria_Lisa_1980 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc mult de sfat... uitasem sa zic de funda. Pa, Pa happy

1 răspuns: